03 Юни 2024понеделник06:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България в дъното на класация по конкурентоспособност

За една година сме отстъпили с три места и се нареждаме на 57-мо място от общо 60 държави

/ брой: 123

автор:Дума

visibility 51

България е на 57-мо място по конкурентоспособност в света през 2013 г. с индекс 47.800, като отстъпва с 3 места спрямо 2012 г., когато е била 54-а. Това сочат данните от престижната класация на швейцарския Международен институт за развитие на управлението, огласени вчера.
България е изпреварена от Гърция и Румъния, които са съответно на 54-о и 55-о място. През миналата година Гърция бе с по-лоши показатели от нас и успява да ни изпревари, въпреки че се смята, че южната ни съседка е в дълбока криза. Спрямо останалите държави от региона сме по-добре само от Хърватия, която е 58-ма.
Начело в класацията, която се прави ежегодно вече 25 години, са САЩ, като според експертите от института Щатите са успели да си върнат първото място благодарение на възстановяването на финансовия сектор, технологичните иновации и стабилността на компаниите.
На второ място се нарежда Швейцария, а на трето е Хонконг. В първата десетка влизат още Швеция, Сингапур, Норвегия, Канада, ОАЕ, Германия и Катар.
Русия се е изкачила с цели шест места до 42-ро. Икономистът от института Анн-Франс Боржо обясни това с подобряването на показателите на националната икономика, международната търговия, чуждите инвестиции, намаляването на безработицата.
В същото време сред страните БРИКС се отбелязват разнородни тенденции. Китай подобрява позицията си с две места и е на 21-во, докато Индия, Бразилия и ЮАР са влошили положението си и заемат съответно 40-о, 51-во и 53-о място. Въпреки това от института смятат, че перспективите на държавите от БРИКС остават големи.
На последното 60-о място се намира Венецуела.
Класацията се съставя въз основа на 333 критерия, разделени в четири групи - икономически показатели, ефективност на правителството, ефективност на бизнеса и състояние на инфраструктурата. В класацията участват 60 държави. При изчисляването на индекса за всяка от тях се взимат две трети статистически данни и една трета от анкетите, направени сред бизнеса.
Данните показват, че има страни от нашия регион, които са се справили по-добре от нас през последната година, коментира Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията пред България он ер вчера. Той посочи като пример Полша и Естония. По думите му в момента, в който падне лустрото на макроикономическата стабилност, ще се открие пропастта на дългосрочната влошена конкурентоспособност на икономиката ни.
Според него, от една страна, е добре, че сме сред 60-те най-привлекателни за инвестиране страни, тъй като класацията се следи от най-големите инвеститори в света и е един от източниците, въз основа на които те взимат решения къде да се базират. Лошото е, че сме на последните пет места, допълни Стефанов.
Друг лош показател за страната ни е, че е възприемана като източник на евтина работна ръка. Това означава, че разходите за възнаграждение и стандарт за живот са ниски, но и че нивото на мениджмънт е лошо, обясни Руслан Стефанов.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 1027

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 891

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 888

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1189

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 1060

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1089

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1270

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ