15 Януари 2025сряда12:31 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки от организаторите

България се среща с японската култура за 35-и път

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно изкуство и икебана са сред първите събития в програмата

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 3424

Традиционните Дни на японската култура в България се провеждат за 35-и път, като тази есен предстоят 23 събития в 7 града - София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък и др., научи ДУМА от Виктория Викторова, управител на Агенция "Прес старт".
Дните на японската култура в България тържествено отбелязват три важни годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. - 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. В чест на този юбилей за много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти.
И този път организатори са посолството на Япония в България и Клуб "Приятели на Япония в България - Нихон Томоно Кай".
Над 20 събития ще зарадват почитателите на японската култура в рамките на три месеца, първото от тях се състоя на 1 септември в аулата на Софийския университет. Беше изнесена лекция в съчетание с модно ревю "Пътешествие в света на кимоната". Минори Сугимото, първо ниво експерт по обличане на кимона, заедно с пет свои асистентки потопи българската публика в естетиката и богатата символика на японската традиционна дреха. До същото изящество ще се докоснат варненци на 3 септември от 18 ч. в зала Пленарна на Община Варна, входът е свободен.
Сред другите важни събития е поредицата от изложби на съвременно японско изкуство, организирани от Фондация "Аматерас", десетото издание на София Екиден маратон и изложбата на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава, която ще може да се види в галерия "Сан Стефано" в столицата между 18 септември и 2 октомври. Авторката, която представя за трети път своето изкуство в България, лично ще открие изложбата, а на 19 септември ще проведе работилници за желаещите да се докоснат до магията на японската калиграфия.
Премиерната прожекция на документалния филм "Бледосиня точка" - за науката и технологиите, които ни помагат да се докоснем до живота чрез водата, ще се състои на 24 септември в зала "Киото" на хотел "Маринела". В документалната лента участва и българският учен проф. Румяна Ценкова от Университета Кобе, основател на науката аквафотомика.
Дните на японската култура ще посетят за първи път на 27 септември варненското село Аспарухово, където между 15 и 18 ч. в комплекс "Изгревът" ще бъде представена японска пиеса в изпълнение на ученици, изучаващи японски език в ОбУ "Хр. Ботев" в с. Дългопол, Варненско; ще има демонстрации на бойни изкуства и представяне на японската култура пред местната общност.
През октомври и ноември предстоят още вълнуващи срещи с японската традиционна и съвременна култура.

Лекция и изпълнение на класически японски танци (на 8 октомври в София), концерт на класическа японска духова музика (на 12 октомври в София и на 13 октомври в Казанлък), Ден на японските бойни изкуства и традиции, който ще бъде открит с цветен парад на международна трупа за танци йосакой (на 19 октомври в София), лекция за японските гравюри укийо-е от известния специалист в тази област проф. Джуничи Окубо (на 21 октомври във Велико Търново и на 22 октомври в София), концерти на обичаните от българската публика барабани тайко (на 5 ноември в София и на 7 ноември в Стара Загора), прожекции на японски филми (на 31 октомври и на на 14-17 ноември в София) и много други.
"За нас е чест да представяме японската култура пред българска аудитория за 35-а поредна година", споделя културният аташе на Япония в България г-н Кенто Мураки. "Достигането до все по-различни и дори малки населени места ни кара да се гордеем с работата, която вършим ежегодно. Миналата година Дните на японската култура привлякоха над 40 хиляди души публика, като се надявам богатата ни културна програма тази година да мотивира още повече хора да се докоснат до древна и съвременна Япония", допълва той.

Спират Сарафов за главен прокурор

автор:Дума

visibility 46

/ брой: 8

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ