20 Февруари 2026петък18:20 ч.

България сe поклони пред Ботев

Моралните присъди на революционера и днес стряскат родоотстъпниците, самозабравилите се, преялите с власт, заяви президентът Радев

/ брой: 104

автор:Дума

visibility 461

Свободата, независимостта и достойнството са нашият избор, а не апатията и примирението с неправдата - това ни завеща Ботев, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя отдаде почит на революционера в родния му Калофер

България сведе глава пред подвига на Христо Ботев в 12 ч. под звука на сирените и отдаде почит на загиналите за свободата и независимостта на страната. Тази година се навършват 145 години от гибелта на българския поет и революционер.
Въпреки че на Околчица тържества не бяха организирани, стотици българи се стекоха на върха, а на място бе строен и почетен караул. Беше проведен и 75-ият туристически поход от Козлодуй, в който се включиха стотици ученици и възрастни. Церемонии имаше в много градове на страната, а столичани отрупаха с цветя паметника на Ботев в Борисовата градина, където слово произнесе поетът Атанас Капралов.
Президентът Румен Радев се обърна към българите през социалните мрежи, като призова през минутата тишина да си спомним отговорността пред поколенията, а от делата ни зависи какъв завет ще им оставим. "Ботев е родолюбец докрай и затова моралните му присъди и днес стряскат родоотстъпниците, самозабравилите се, преялите с власт. Казва ни кривиците без витиеватост и безкомпромисните му слова учат да надигаме глас срещу неправдата, да вървим с гордо изправени глави срещу потисничеството. Пробуждат съвестта ни и издигат самочувствието ни като народ", написа президентът.
Премиерът Стефан Янев откри заседанието на Министерския съвет с думи за великия българин. Той припомни саможертвата и работата на Ботев в интерес на обществото. "Със своите строфи "силно да мрази и люби" той всъщност разгада гена на българина и ние, днешните съвременници, умеем силно да любим и мразим и да следваме примера на поета - да любим справедливостта и работата в полза на обществото, да мразим несправедливостта", заяви Янев.
Председателят на БСП Корнелия Нинова бе категорична, че народът ни има сили да се опълчи на несправедливостите. Тя и водачът на листата в 6 МИР Александър Симов се включиха в честванията във Враца, които започнаха още на 1 юни. Според нея в такъв ден не е достатъчно да се преклоним пред подвига на Ботев, а да покажем, че любовта му към Oтечеството и смелостта му да се бори за свобода и независимост тече и в нашата кръв.
Вицепрезидентът Илияна Йотова участва във възпоменателната церемония в Калофер и поднесе цветя пред бюст-паметника на Ботев и на неговата майка Иванка Ботева.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 885

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 965

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 876

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 841

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 875

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ