България подкрепя ЕС да даде 1 милион снаряда на Украйна
Служебното правителство нямало да пречи на европейския план
/ брой: 55
България е сред страните членки на ЕС, които подкрепят доставката на 1 милион снаряда калибър 155 за Украйна на обща стойност 1 млрд. евро, съобщиха вчера дипломатически източници, цитирани от БНР. Текстът на споразумението е почти готов след срещата на посланиците на страните членки в неделя. Тогава беше постигната предварителна договореност за доставката на количеството, което Украйна поиска за тази година. Договорът се позова и на резултатите от обиколката на еврокомисаря за вътрешната търговия Тиер Бретон, която започна миналата седмица с посещение на три военни завода в България. Тогава стана ясно, че той притиска България за износ на оръжие за Украйна. При визитата си във ВМЗ Сопот Бретон заяви, че ЕС има спешна необходимост от увеличаване на производството на боеприпаси. "Това изисква подпомагане на индусрията, за да се преодолеят евентуални затруднения. От решаващо значение е да се разберат по-добре нуждите на отбранителната промишленост, за да се прецени размера на нашата подкрепа, включително чрез фондовете на ЕС", подчерта еврокомисарят.
След срещата стана ясно, че има несъгласни със споразумението страни, но те изразявали съмнения не по целия документ, а по определени пасажи от нея. Нито една агенция обаче не съобщи кои държави са изразили резерви. Според първоначалните информаци разминаването било най-вече за въпроси като времевата рамка за производството на част от снарядите след поръчката.
България обаче не е била от страните, които са се противопоставили, защото стана ясно, че служебното правителство няма да пречи на европейския план, който се съгласува от седмици. Страните членки ще работят заедно за съвместното закупуване на нови боеприпаси, като идеята е, че заедно могат да договорят по-големи доставки на по-ниска цена за бройка.
Планът за доставката беше предложен на 8 март от върховният представител по външната политика и сигурност на ЕП Жозеп Борел. Половината от сумата представлява нов пакет от помощ от Европейския механизъм в подкрепа на мира и се състои в доставки от националните запаси на страните членки или от направените вече заявки. Още толкова трябва да дойде от съвместни поръчки на 155-милиметрови снаряди от Европейската агенция за отбрана. Става дума за търсене от страна на държавите членки за запълване на запасите, като е възможна и спешна процедура.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов също участва в съвместно заседание на министрите на отбраната и на външните работи на държавите членки на ЕС в рамките на Съвет "Външни работи" в Брюксел.