България победи световния шампион по баскетбол

"Лъвовете" на Росен Барчовски запазиха шансове в евроквалификациите

/ брой: 39

visibility 648

Баскетболните национали записаха ценна и престижна победа над световния шампион Германия с 67:62 (7:19, 21:8, 11:18, 28:17) в мач от II кръг в Група D от квалификациите за Евробаскет 2025.
В "Арена Ботевград" играчите на Росен Барчовски постигнаха първи успех в кампанията, след като дни по-рано загубиха в Гьотеборг от Швеция със 70:84 (22:29, 21:21, 12:12, 15:22).
Барчовски започна с Павлин Иванов, Христо Захариев, Йордан Минчев, Димитър Димитров и натурализирания американски гард Коди Милър-Макинтайър.
Гостите стартираха със самочувствие и дръпнаха с 12:4. След няколко неуспешни атаки на домакините пасивът им се увеличи до 4:19, а след първата част нашите губеха със 7:19.
В началото на втората четвърт националите отбелязаха 8 поредни точки и само за 2 минути скъсиха дистанцията до 15:19. С 2 точни фаула и тройка на Христо Захариев тимът ни за първи път поведе 6:30 мин. до почивката с 20:19. С по-ефективна защита през втората част и предимство при борбите нашите бяха равностойни на класния съперник, но стрелбата им за тройки куцаше.
През втората част България записа най-голямата си преднина - 37:33, шест минути след паузата.
В четвъртата българите поведоха с 49:45 с кош на Милър-Макинтайър, 2 точни фаула и тройка на Георги Боянов. Световните шампиони излязоха напред с 50:49, но с 3 поредни точки на Коди поведохме с 52:50. Захариев вкара тройка за 59:54 при оставащи 75 сек. С 2 т. на Милър-Макинтайър българите поведоха с 61:58 при оставащи 27,9 сек., а Боянов вкара за 65:59 и осигури сензационния успех на България с 67:62. Милър-Макинтайър бе най-резултатен в мача с 23 т., 5 борби и 4 асистенции. Христо Захариев завърши с 15 т., а Георги Боянов добави 11.
За Бундестима Оскар Да Силва записа  "дабъл-дабъл" - 15 т. и 12 борби.
В другия мач в групата Черна гора разби Швеция с 95:70 (27:24, 23:13, 25:20, 20:13) в Подгорица и така 4-те отбора в групата имат по 1 победа и 1 загуба.
За Евробаскет 2025 ще се класират първите три тима в групата. На 22 и 25 ноември България гостува и после приема Черна гора.