Андрей Райчев:
България пилее по безобразен начин отношенията си с Русия
България и Русия са вековни приятели и това наследство в момента се пилее по безобразен начин. Тук никога не сме страдали от Русия, но нашите политици много обичат да се харесват на Запада. Това коментира пред БНТ социологът Андрей Рачев, който направи анализ и на ситуацията след президентските избори в Русия.
Според него Западът, с атаките си, много е помогнал за победата на Путин. Чувството на застрашеност на руснака бе потвърдено, смята Райчев. Част от тези 76 процента, които преизбраха Владимир Путин, са предизвикани и от историята около Сергей Скрипал, добави социологът. Тереза Мей е човек, който беше против Брекзит. Сега трябва да преговаря за Брекзит. Тя е пред падане, на англичаните им трябва плашеща мечка и я намериха по най-лесния начин. Абсолютно съм сигурен, че това е измишльотина. На Запада им трябва Русия като плашеща мечка. На загубилите либерали в Америка – също, анализира Андрей Райчев.
Той прогнозира още, че през следващите години Владимир Путин ще трябва да си намери и да си подготви наследник и да смени поколенията в администрацията.
Това изисква и подобрение на външната обстановка, смята Райчев. По думите му руският президент вече няма нужда от изострена международна ситуация.
За това, че антируската кампания в света помогна на Путин да остане на власт говори и журналистът Валери Тодоров, дългогодишен кореспондент в Москва. Преди изборите извън Русия работи синдрома на оградената крепост. Тази антируска кампания, която се разви, тя беше разпозната от руснаците като антируска кампания. В резултат на това се активизираха хората - това показват и резултати на изборите, които спечели за пореден път Путин, коментира Тодоров пред БиТиВи.
По думите му има голяма разлика между ранния и сегашния Путин. В първите години от управлението си той направил много, за да не се разпадне държавата. Но реформите, които е предприел, доведоха до огромно разминаване между очакванията и това, което е сега Русия. Сякаш пътят на демокрацията в Русия е някакъв трети път и така го разбират руснаците, смята журналистът.
Тодоров смята, че това, което Европа и светът са пропуснали да направят през тези години е да разработят линия каква Русия искат – силна или слаба. От това как ще се развива Русия и нейното външнополитическо поведение ще зависи диалогът със Запада и САЩ. Но това, което е сериозен проблем днес са дефицитите на национални елити и липсата на правила, които правят този диалог изключително непредсказуем, заключи анализаторът.