В Европа:
България е на дъното по готовност за Е-правителство
Кабинетът в оставка заложи стартирането му през месец май
/ брой: 63
61% е степента на готовност на България за електронно правителство. Това обяви пред радио "Фокус" икономистът Зорница Славова.
По нейните думи, според индекса на ООН това ни нарежда на дъното на класация за готовност за електронно правителство в Европа.
"Тази статистика ни нарежда на 60-о място в общата класация от общо 190 държави. В тези 190 държави има всякакви неразвити държави, където администрацията не е онлайн, а работи очи в очи. Притеснителното в случая е, че България е на дъното на европейската класация и това се отрази в доклада за страната ни на ЕК от миналата година, където те препоръчват да започнат да се правят по-масирани стъпки към приемането и въвеждането на електронното правителство", каза Зорница Славова.
Тя посочи, че конкретните предимства на електронното правителство са тези, че ще се намалят корупционните практики и ще се подобри взаимодействието между администрациите, което ще позволи на гражданите да подават по-малко документи.
Припомняме, че през февруари тази година ексминистър Ивайло Московски заяви, че очакваното от почти 13 години електронно правителство ще заработи експериментално в София през месец май.
За целта 5000 безплатни карти за електронна идентификация с четец ще бъдат раздадени на студенти, журналисти, висши държавни чиновници и служители, които имат често работа с администрацията. С картата те ще могат да ползват 50 услуги на Столичната община през служебния или домашния компютър. Сред тях са удостоверения, разрешителни и актове.
Електронните карти ще са с двоен код за достъп и повишена степен на защита. Тя ще съдържа електронно ЕГН, което няма да издава лични данни.
Проектът е пробен и ще предшества старта на електронното правителство през май. От обясненията на експерти обаче стана ясно, че дори и пилотният проект да е успешен, има нова опасност за забавяне на електронното правителство. Причината е, че електронната идентификация трябва да получи юридически статут в кратки срокове. "Това е идеята в законодателните промени, които предстоят буквално до месеци - да бъде предложено на народните представители тази карта да бъде узаконена, не самата карта, а електронната идентификация", поясни тогава зам.-министър Валери Борисов.