Българите са сред най-засегнатите финансово от пандемията
53 на сто вече са пострадали, 26% очакват това да се случи
/ брой: 200
Българите са сред най-тежко засегнатите финансово от пандемията, става ясно от европейско проучване. 53% от българите казват, че пандемията вече е засегнала доходите им, а други 26% още не са пострадали, но очакват това да се случи в бъдеще. Това показва проучване на агенцията "Kantar", поръчано от Европейския парламент. По-високи са процентите в Кипър, Гърция, Испания и Румъния. Най-слабо засегнати са гражданите на Дания, Люксембург, Финландия и Швеция.
Голямо мнозинство от европейците се опасяват от пряко въздействие от пандемията върху тяхното лично финансово положение или вече са пострадали. 39% от анкетираните заявяват, че кризата от КОВИД-19 вече е оказала въздействие върху техните лични доходи, докато други 27% очакват такова въздействие в бъдеще. Само 27% очакват ситуацията с КОВИД-19 да не окаже въздействие върху техните лични доходи. В 20 държави повечето респонденти заявяват, че настоящата криза вече е оказала въздействие върху техните лични доходи.
54% от европейците смятат, че ЕС трябва да разполага с повече финансови средства, за да може да преодолее последиците от пандемията от коронавируса. В 20 държави - членки на ЕС, мнозинството от респондентите са съгласни с това твърдение (51% в България), в 14 държави - членки на ЕС, абсолютно мнозинство от респондентите подкрепят по-голям бюджет на ЕС.
Запитани относно областите на политиката, в които този увеличен бюджет на ЕС трябва да бъде изразходван, повече от половината от респондентите (54%) заявяват, че общественото здраве следва да бъде основен приоритет, следвано от икономическото възстановяване и новите възможности за предприятията (42%), изменението на климата и опазването на околната среда (37%) и заетостта и социалните въпроси (35%).
България е сред 18-те държави, за които общественото здраве е първият приоритет. Естония, Латвия и Чехия поставят икономическото възстановяване на челно място, докато гражданите на Австрия, Дания и Германия слагат на първо място борбата с изменението на климата. В Хърватия, Словакия и Финландия интервюираните са определили заетостта и социалните въпроси като свой основен приоритет по отношение на разходите.