18 Май 2024събота10:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Микробната общност на това животно е по-ефективна, когато работи заедно

Бактерии в стомаха на кравите разграждат дори пластмасата

/ брой: 130

автор:Дума

visibility 184

Бактерии, открити в стомаха на кравите, може да са отговорът на проблема със световното замърсяване, установи ново проучване. Изследователи от Австрия уточняват, че тези микроби са благоприятни да бъдат събирани и използвани за разграждане на пластмасите по екологичен начин, съобщи "Стъди файндс".

Авторите на изследването са взели от кланица в Австрия материал, който съдържа бактериите. След това добавили три вида пластмаса към него и я инкубирали под формата на прах и филм. Резултатите показват, че гладните бактерии разбиват всички пластмаси. Обаче прахът се разлага по-бързо от филмите.

В сравнение с други микроорганизми, способни да "усвояват" пластмасовите отпадъци, бактериите от крави са по-ефективни. Това предполага, че микробната общност на това животно, която работи заедно, може да бъде по-ефективна, отколкото само един микроб. Въпреки че това изследване е в начален етап, констатациите са първа стъпка към рециклиране на пластмасата по екологичен начин.

Известно е, че пластмасата се разгражда трудно и на някои продукти това може да отнеме от 20 до 500 години. Според прогнозите над 60 милиона пластмасови бутилки попадат в депа за отпадъци и изгаряния всеки ден, като общата сума е около 22 милиарда годишно.

Сега специалисти от Университета за природни ресурси и науки смятат, че са намерили решение, което включва и рециклиране на парченца пластмаса от починали крави. Производителите на месо избиват над 300 милиона говеда за хранителни цели в световен мащаб всяка година. Една част, която не попада в супермаркетите, е именно тази потенциално полезна бактерия.

Изследователският екип е решил да се съсредоточи върху кравите, защото се оказало, че бактериите в стомаха им могат да разграждат естествени материали, подобни на пластмасата.

Експертите планират да проведат повече тестове и да проучат и други микробни общности в бъдеще като потенциален екологичен ресурс.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ