"Багатур" разпъва юртата на Авитохол
Прабългарската школа за оцеляване отбелязва 10-годишен юбилей с фотодокументална изложба в Стара Загора
/ брой: 8
Десетгодишнината от създаването си чества тази седмица уникалната прабългарска школа за оцеляване "Багатур", съобщи нейният "баща" и духовен ръководител Райчо Гънчев.
Лесовъдът, който е сред най-добрите познавачи на кафявата мечка у нас и е автор на над дузина книги, е категоричен, че създадената от него и синовете му Явор и Горан школа е сред най-привлекателните за подрастващите.
Над 3000 момчета и момичета са преминали през различните й форми. На много места в страната са се формирали клубове, където младите изучават бита, живота и светогледа на прабългарите.
Юбилеят ще бъде в Стара Загора, на място е подредена фотодокументална изложба за периодите, през които са преминали багатурци, а за онези, които все още не познават школата ще има и демонстрации.
Последната проява на "Багатур" бе отбелязването на прабългарската нова година на 19 декември в ждрелото на Мъглижката река, където среща си дадоха 150 активни участници в заниманията. Там за пръв път бе демонстрирано изграждането на оригинална прабългарска юрта (чертог), която е изработена в рамките на проекта "Древният конен път на българите към европейските земи - послание за духовно и културно обединение на народите", финансиран от НЦ "Европейски младежки програми и инициативи".
Райчо Гънчев припомня, че м.г. багатурци са били единствените представители на България в събора на конните народи "Курултай", проведен сред унгарската пуста. В него са взели участие 300 конници и 3000 пешаци от 20 страни, като уменията им са наблюдавали над 100 000 зрители. Пак през 2010 г., в средата на октомври членовете на "Багатур" и на кохортата от Свищов са представили уменията си в Рим по време на най-голямата възстановка на битката между някогашните легионери и армията на конните народи.