19 Юли 2025събота16:30 ч.

Бъдещето на Потьомкинска Сърбия

/ брой: 22

visibility 37277

Бошко ЯКШИЧ*
Политика

Основите на структура, подобна на „къщите“ на Потьомкин в Русия, бяха положени в Сърбия преди много време, но сега тя се оказва здрава като смъртоносната козирка на жп гарата в Нови Сад.
Започна в Нови Сад, Белград и Ниш и отиде в Крагуевац, Кралево, Чачак и Валево. Стигна до Мали Зворник, Бабушница и Зубин Поток, но също до Париж, Лондон, Барселона, Амстердам, Виена, Солун и Ню Йорк. Междувременно студентският бунт получи подкрепа от гимназисти, учители и професори, актьори, адвокати и значителна част от обществеността.
Политиката на правителството, която няма решение, е отговорна за масовото разрастване на протестите и най-сериозната социална криза през последните десетилетия. Президентът все по-нервно се лута от една национална телевизия в друга, разчитайки на популистка техника на управление, която се основава на връзката между лидера и масите.

Президентът, който поляризира Сърбия

както никой преди него, е убеден, че работи най-добре в атмосфера на антагонизъм, което е много рисковано за него. Смята, че е защитен в парламента, убеден е, че се е подсигурил в съдебната система, че институциите на държавата не са му пречка, тъй като са унищожени, че контролира здраво върхушката на армия и полиция. Историята обаче учи, че проблемът не е в генералите, а в капитаните. Званието капитан се носи от студенти днес.
Президентът признава, че не разбира какво искат тези млади хора. Разбирам, че той не разбира. Ако искаше, Александър Вучич щеше да създаде общество, което не само младите хора търсят. Ако искаше, щеше да доближи Сърбия до демократичните ценности на ЕС.
Притиснат от автократичното мислене, че всеки компромис е израз на слабост, президентът се опитва да се измъкне с хитри трикове. Юристи твърдят, че президентът може или да подаде оставка, или да бъде отстранен от парламента. Вучич, като изключителен студент по право, което той никога не пропуска да каже, трябва да знае това.
Референдумите обикновено се свикват от тези, които са уверени в победата. Вучич и последователите му вярват, че богочовекът-спасител не може да загуби на референдум. Вероятно са прави, имайки предвид мощната пропагандна машина, която показа уменията си на всички предишни избори.
Печелившата комбинация тук е малко подкрепа, малко подкупи, малко театрална демагогия и малко насаждане на страх. Придържайте се към мантрата на Доналд Тръмп:

Истинската власт е способността да сееш страх

Правителството е заключено във виртуален свят заедно със своите преторианци. То е решено да се защитава от лоялни кадри, които са се заклели с кръв, те са формация, която неустоимо напомня на Коза Ностра.   
Студентите са единни в това какво трябва да се промени. Те умело игнорират Вучич, защото исканията им са извън президентските правомощия. Силата на тези искания привлича дори по-възрастните поколения, които никога не са си и помисляли за обща стачка.
Затворено в прогресивен инкубатор, правителството отказва да разбере защо стана мишена на поколение млади хора. Те не искат да напуснат тази страна, но не искат и да живеят в нея, докато тя е корумпирана, подтисната от неравенствата пред съдилищата и закона, лишена от медийната истина.
Протестите може и да стихнат, но недоволството няма да стихне. Огънят ще продължи да тлее. Ако властта не разбере, че не може да победи младежкия бунт,
 
пламъкът ще стане пожар

Процесът на прочистване на обществото започна. Колко време ще отнеме? Зависи дали правителството осъзнава, че е време да разбере собствената си младеж и другите поколения, които се присъединиха към нея. Това засега е игра на карти, но президентът вече загуби, благодарение на себе си. Защото всяко негово изказване, а те са ежедневни, подпалва нови протести.
Можете да заблудите хората известно време, но не можете да заблудите всички хора през цялото време, казват американците. И са прави!

* Коментатор на белградския вестник „Политика“

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ