Автобусни превозвачи спорят за протестите
Ресторантьорите също се канят да излязат на улицата
/ брой: 184
Автобусни превозвачи влязоха в остър спор трябва ли отново да излизат на протест, след като успяха да извоюват 40 млн. лв. КОВИД-помощи за бранша с актуализацията на бюджета за тази година. От Конфередерацията на автобусните превозвачи обявиха, че на 28 септември за няколко часа ще спрат автобусите между София и Пловдив. В 12 от големите градове за два часа можело да се стигне и до спиране на общинския градски транспорт. Този път недоволството им е от рязкото увеличение на цените на горивата, особено на метана, който е поскъпнал с близо 100%, и от липсата на диалог със служебното правителство, от което транспортните фирми очакват още компенсации. Нямаме адекватна комуникация със служебния кабинет, заяви Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи. Тя е изненадана защо автобусните фирми не били поканени на срещата на ресторантьорите и туристическия сектор с премиера миналата седмица. "Нашият сектор е свързан с туризма. Принципът "разделяй и владей" никога не е работил положително в последните години. Ние протестираме само и единствено за нашите икономически искания", каза Магдалена Милтенова.
"Това са субективни излияния на хора, които не смятаме, че са истински превозвачи, а използват сдруженията за политически цели. Държа да кажа, че абсолютно никой няма да участва в протеста, включително и моето сдружение", коментира обаче пред Радио Пловдив Васил Пиронков, председател на Камарата на автобусните превозвачи. Пиронков обяви, че призивът за протести идвал от "една-единствена конфедерация - на Милтенова, която се състои от 3 фирми, които дори не са регистрирани в Търговския регистър". Тя внасяла смут сред превозвачите. "Вчера бяхме на среща при министъра на транспорта и категорично заявихме, че ние, превозвачите, нито сме мислили, нито готвим, нито има за какво да протестираме пред министър, който е на 3 дни", заяви Пиронков. Според Милтенова обаче на тази среща с министъра на транспорта станало ясно, че планираните 40 млн. лв. за подпомагане на бранша ще бъдат достъпни едва след одобрение от Брюксел, т.е. към декември. Дотогава два месеца няма да има компенсации, няма да има субсидии, оплака се Милтенова. Недоволство има и към мярката за запазване на заетостта 60/40, която не вършела работа на транспортните фирми. Сдруженията на таксиметровите шофьори обещават също да се присъединят към протеста на Конфедерацията на автобусните превозвачи. Те са недоволни от затворените нощни заведения, заради което рязко спадал оборотът.
И от Асоциацията на заведенията в България заплашиха с национален протест на 28 септември. Те не са съгласни с изискването да работят до 23 часа с намален капацитет и без да има нужните компенсации. "Това е форма на гражданско неподчинение, позволено е от закона. Те не са политически. При затварянето миналия път нямаше ваксини. Тогава имаше обезпечение", заяви председателят на АЗБ Ричард Алибегов. Ресторантьорите настояват областите, които влизат в тъмно-червената зона и в които заведения ще бъдат напълно затваряни със заповед на местната власт, да са приравнени като национално затворяне, за да може да се получават компенсации.