17 Май 2024петък07:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Австрийско-българското дружество чества 60 години

Организацията допринася за утвърждаването на добрите отношения между двете страни

/ брой: 234

visibility 758

Маргарита Самсарова, специално за ДУМА, Виена

В препълнената театрална зала на Българския културен институт "Дом Витгенщайн" с бурни аплодисменти и възторжени възгласи "Браво!" приключи тържеството по случай 60 години от създаването на Австрийско-българското дружество и 40 години от съществуването на културния ни център. Повод за тази бурна реакция бяха вълнуващите изпълнения на учениците от Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" в Котел, които бяха пристигнали специално за повода в австрийската столица.
Помощта, оказвана на училището, е един от множеството проекти през десетилетията на Австрийско-българското дружество и неговия дългогодишен председател Карл Блеха, бивш вътрешен министър и председател на Съюза на пенсионерите в Австрия. Благотворителната кампания за набиране на средства за училището стартира, след като Съюзът на австрийските пенсионери организира екскурзии на българското Черноморие на своите членове през 2013 г. Австрийските пенсионери идват в България две поредни години през април и май, като в програмата им е включено и посещение на музикалното училище в Котел. Възхитени от таланта на учениците и свидетели на лошото състояние на материалната база, те спонтанно решават да подпомогнат финансово НУФИ "Филип Кутев".
Събраните през тези две години средства възлизат на над 100 000 евро, които са използвани за ремонт и оборудване на общежитието и училището, което получава като дарение и музикални инструменти. Директорката на училището Мария Градишлиева благодари лично на Карл Блеха за топлото отношение и подкрепата. Тя му подари пано, озаглавено "Празник", изработено от ученичката от 11-и клас на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен Кристина Тодорова.
Австрийско-българското дружество е създадено през ноември 1955 г., непосредствено след като на 26 октомври същата година Австрия е обявена за независима федерална република, от австрийски граждани с български произход и австрийски приятели на България с цел да се поощряват и задълбочават културните, научните и стопанските връзки между двете страни. Карл Блеха оглавява организацията през 1973 г. Близък сътрудник на видния австрийски социалдемократ Бруно Крайски - федерален канцлер и министър на външните работи и председател на партията, Блеха е споделял неговото виждане, че неутрална Австрия трябва да съдейства за затопляне на отношенията между Запада и Изтока, както и да е адвокат на развиващите се страни, посредник за уреждане на конфликтите в Близкия изток. Това заяви в приветственото си слово Блеха. През годините още от периода на Студената война организацията допринася за утвърждаването на добри отношения между австрийската и българската държава.
Тържеството отбеляза също 40 години от съществуването на "Дом Витгенщайн" като българско владение, което през годините се превръща в място за изява на българската култура. През 1975 г. сградата е пред разрушаване и българската държава успява да я купи и я спасява. Българският културен институт (БКИ) е официално открит от неговия първи директор Чудомир Начев през 1977 г. Проектирана в периода 1926-1928 г. от архитекта Паул Енкелман и от известния философ Лудвиг Витгенщайн по поръчка на сестрата на Витгенщайн - Маргарете Стоунбъро-Витгенщайн, къщата се превръща в център на културния живот на Виена. "Дом Витгенщайн" е обявен за паметник на културата през 1971 г. Архитектурата му е смятана за уникална. Всички вътрешни детайли са разработени от Лудвиг Витгенщайн, който е въплътил в тях своите философски виждания.
Директорката на Българския културен институт "Дом Витгенщайн" проф. Румяна Конева, която бе и домакин на тържеството, подчерта значението на приятелството както между хората, така и между държавите.

Блестящите изпълнения на учениците от фолклорното училище в Котел взривиха "Дом Витгенщайн" във Виена
Сн. Авторката

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ