01 Юни 2024събота14:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Атомът трябва да е сигурен

В Русия спряха четири енергоблока в атомни електроцентрали

/ брой: 98

visibility 141

Татяна Зикова

Ростехнадзор и "Росатом" обсъждат проблема за извеждане от експлоатация на атомни електроцентрали на някои енергоблокове, които са отработили срока си. Това съобщи ръководителят на Федералната служба за екологичен, технологичен и атомен надзор Николай Кутин.
По думите му четири такива енергоблока вече са спрени. Ръководителят на Ростехнадзор не уточни за кои централи става дума. Той обаче подчерта, че няма заплаха за сигурността.
Кутин отбеляза, че продължаването на лиценза за удължаване на експлоатацията на отработили сроковете си енергоблокове е един от големите проблеми и често предизвиква разногласия с "Росатом". При всички случаи обаче Ростехнадзор дава време за отстраняване на възникнали неизправности. Въпреки това, отбеляза Кутин, при спирането им няма опасност за енергийната сигурност на страната. При това той обърна внимание, че събитията в японската АЕЦ "Фукушима-1" нямат отношение към проверките на нашите атомни централи. "След Чернобил атомният надзор в Русия се смята за един от най-взискателните в света", каза Кутин.
Средно всяка година в атомните централи се правят до 2,5 хиляди проверки. "Това е тотален контрол - подчерта Кутин. - Всичко се проследява внимателно и детайлно." А стрес-тестовете, на които днес възнамеряват да подложат атомните си централи европейските държави, за Русия са всекидневие. Нещо повече, съобщи Кутин, според оценките на мисиите на МААЕ, която проверява атомния ни отрасъл преди две години, в страната са установени завишени и дори прекалени национални стандарти по безопасност.
Засега между другото остава отворен въпросът готови ли са европейските партньори да приемат подобни стандарти, ако бъде постигната договореност за въвеждането им на наднационално ниво. Днес, припомни Николай Кутин, в международния атомен надзор съществуват само препоръки на МААЕ, но няма общи норми и стандарти за безопасност. Този въпрос обаче със сигурност ще бъде повдигнат на поредната сесия на МААЕ през юни 2011 година. Засега уставът на тази организация най-малко е насочен към проблемите на нивата на безопасността на атомните централи и не е изключено да се наложи приемането на допълнителни международни конвенции за установяването им. Във всеки случай, отбеляза Кутин, засега в света няма алтернатива на атомната енергетика. Слънчевите батерии, вятърните станции не са изход. "Няма слънце, няма вятър, няма енергия", обясни Кутин. Освен това отработените слънчеви батерии, по думите му, представляват отпадъци, които са от първа степен на опасност, и не трябва да се плодят.
Аварията на "Фукушима", призна Кутин, е била шок за руските специалисти. През юни на сесията на МААЕ световната професионална общност най-накрая ще чуе първия - по думите на шефа на Ростехнадзор - ясен доклад, в който японската страна обезателно ще съобщи как и защо действията на персонала са довели до това ядрената авария да излезе от контрол и да достигне най-високото, седмо ниво. По думите на Кутин до днес руските специалисти за съжаление нямат достоверна информация нито за мащабите на разрушенията, нито за количеството гориво. "За нас е загадка какво е станало в атомната централа", каза Кутин.
Сред въпросите, вълнуващи руските специалисти, е също така въпросът за изграждането на централи, подобни на "Фукушима", след като съществува хипотетичната възможност от земетресения и цунами. "В руския Далечен изток няма наземни атомни централи. И Ростехнадзор никога няма да даде лиценз за изграждането им", подчерта Кутин.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 649

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 671

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 638

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ