Атлетите 20-и на Евро 2015

Габриела Петрова заслужи сребро на троен скок

/ брой: 54

visibility 65

България завърши на 20-о място в класирането по медали на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Прага. 13-те ни атлети завършиха с по 1 сребърен и бронзов медал, след като Габриела Петрова се класира втора в тройния скок, а Радослава Мавродиева остана трета на гюле.
В тройния скок Андриана Бънова отпадна в последния момент от състава заради контузия на ахилеса. 22-годишната Петрова обаче отсрами нашите и завърши с 14.52 м в последния си шести опит. Тя се доближи само на 3 см от личния си рекорд от 14.55 метра, с който триумфира на държавния шампионат на закрито в Добрич в средата на февруари. Петрова, европейска шампионка за девойки до 23 години на открито от Тампере 2013, зае третото място още след четвъртия си опит - 14.33 м, а после подобри постижението си на 14.37 м в петия си скок, преди в последния опит да изпревари украинката Хана Князева, която скача за Израел и  установи нов национален рекорд от 14.49 още в първия си опит. Титлата заслужи световната шампионка в зала от Сопот 2014 Екатерина Конева (Рус) с най-добър резултат в света за сезона 14.69 м.
Русия оглави класирането по медали с 6 златни и 2 бронзови отличия. Франция се нареди на второ място с 3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов медал, а трета е Великобритания, въпреки че атлетите й спечелиха най-много отличия (9) - 2 златни, 4 сребърни и 3 бронзови медала. Представители на 16 страни излъчиха шампиони, а 24 държави спечелиха медали.
Зад България остана сила в атлетиката като Румъния, която успя да спечели само 2 бронзови медала. Пред нашите обаче се наредиха другите страни от Балканите - Сърбия, Турция и Гърция. Любопитен факт от шампионата бе шампионската щафета на 4х400 м на Белгия, в която бягаха 3-ма братя - Дилън, Джонатан и Кевин Борле, които с Жулиен Ватрен триумфираха на финала с нов еврорекорд 3:02.87 мин., като подобриха досегашния връх на Полша (3:03.01 мин.) от 7 март 1999 г.