29 Март 2024петък14:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Атлантическа изневяра или...

Вашингтон се опитва да вбие клинове в единството на Европейския съюз

/ брой: 173

автор:Васил Савов

visibility 1264

В средата на май т.г. под патронажа на гуверньора на Румънската национална банка (РНБ) Мургур Исъреску в Букурещ се състоя среща на видни румънски ръководни дейци с известния американски специалист в областта на геополитиката и основател на Агенция за военни анализи "Стратфор" Джордж Фридман. Агенцията е с международна известност в подбора и използването на информация от цял свят, от която изготвя доклади в областта на икономиката, политиката и геополитиката, военни анализи. Под перото на Фридман се появиха книгите "Следващите 100 години", "Следващото десетилетие", "Острието на разузнаването" и др. В световния печат често се появяват негови анализи по актуални международни проблеми.
Сериозният анализатор с международен авторитет се срещна с отбрана аудитория от румънски представители на управляващия елит, парламентаристи, учени. Между тях бяха премиерът Виктор Понта, бившият президент Йон Илиеску, партийни ръководители, икономически и финансови дейци. Те обаче бяха изненадани от някои констатации, изводи и прогнози за бъдещето на Румъния, станали предмет на широки дискусии и коментари в румънския печат.
Не толкова дипломатически издържани, твърденията му сочеха, че "Румъния има нужда от отношения със САЩ, но това не означава, че САЩ настояват за отношения с Румъния". Какво значи това? Нима влизането на северната ни съседка в НАТО и Европейския съюз не се оценява по достойнство от Вашингтон? Да, казва Фридман, за отношенията най-напред трябва да се уточнят взаимните интереси и особено какво можеш да предложиш. "Както американците, така и румънците трябва да ограничат влиянието на руснаците." Казано в прав текст. Но това не е всичко. "НАТО, продължава Фридман, няма да ви закриля, НАТО вече не функционира както трябва от няколко години. Така че Румъния трябва сама да се грижи за себе си. Европейският съюз виждате как изглежда." "Високото присъствие" е малко шокирано. Но докладчикът привежда доводи. Според него "между главните рискове за ЕС в момента е създаването на съюз между Берлин и Москва". Германия се нуждае от алтернатива, твърди докладчикът, Европейският съюз вече не функционира. Русия е добър доставчик на енергия за Германия, а руснаците имат нужда от технология. "Така че Румъния се нуждае от консолидация на отношенията със САЩ", заключава гостът.
Фридман е сериозен анализатор и той не хвърля думите си на вятъра. Що се отнася до влиянието на Русия, той не казва нищо ново. Но разделението, което прави в атлантическата общност, заслужава сериозно внимание. Липсата на единство между Вашингтон и редица европейски държави по събитията в арабския свят, Ирак и Афганистан е добре известно.
Съобщенията напоследък за кибершпионажа, практикуван от разузнавателните служби на САЩ към западноевропейски държави, към приятелски и неприятелски страни, създават нова обстановка. Не само в отношенията между двата бряга на Атлантика. Според разкритията на Едуард Сноудън САЩ са взаимодействали само с англосаксонски държави. Това поставя в неудобно положение Англия като членка на Евросъюза. Останалите страни от съюза се съмняват доколко може да се вярва на "Биг Брадър". Че е "биг", е "биг", но дали още може да бъде "брадър". Изневярата в битовите и семейните отношения трудно се изживяват, а какво остава за международните отношения. В Европа може да се възроди обстановката преди Втората световна война.
Очевидно скандалът "Сноудън" ще внесе изменения от геополитически характер. Най-напред в стария континент в момент, когато той е в затруднено финансово-икономическо отношение и процес на структурно преустройство и разширение.
Принуден да даде смислени обяснения за скандала, Вашингтон същевременно отправя обвинения към Китай и Русия по повод искането за екстрадиране на Сноудън, съпроводени с възможността от "отрицателни последици за взаимоотношенията".
След приемането на Хърватска в ЕС предстоят преговори със Сърбия и с други балкански държави за присъединяването им към съюза. А полуостровът е известен със своите "капризи", исторически наслоения, външнополитически нюанси. Не всички държави, влизащи в Евросъюза, или предстоящи държави членки, са склонни на прелъстяване срещу Русия. Нито Сърбия, нито Гърция ще се откажат от своите традиционни връзки с тази огромна страна.
"Румъния и България, писа тези дни в. "Журналул национал", са в зона - тампон между Европейския съюз и Русия." След пропадането на проекта "Набуко" Румъния трябва да се обърне на изток или да приеме шистов газ. Премиерът Виктор Понта бе скоро на посещение в страни от Средна Азия и Китай, а президентът Бъсеску иска шистов газ. А как ще реагират другите страни в региона? Ще намерят ли държавите на Балканите общ език по жизнено важните проблеми, или отново ще станат обект на разделяне в интерес на новите големи геополитически играчи? Броят на последните нарасна, а свободни територии почти няма. Налага се преразпределение.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ