24 Февруари 2026вторник07:22 ч.

Атанас Зафиров: Изненадани сме, че служебният кабинет не иска да внесе бюджет за 2023 г.

автор:Дума

visibility 3698

“Днешното изслушване на финансовия министър беше по искане на „БСП за България“. С изненада научаваме, че служебното правителство няма намерение да внася бюджет на държавата, въпреки че са разработени 2 варианта, а това е 3-ти. И съответно е най-неприемлив за нас. Защото това означава, че държавата ще продължи да работи по бюджета за 22-ра година, който макар да е добър и в голяма степен реализиран – все пак не отговаря на реалностите в момента с оглед на инфлацията. Приемането на един такъв подход би означавало, че част от социалните плащания няма да могат да бъдат индексирани. А това означава по-малко пари за младите семейства, пенсионерите – тъй като се предвижда индексация само по швейцарското правило.“ Това заяви зам.-председателят на БСП и народен представител Атанас Зафиров в ефира на предаването „Primetime” по Euronews.

Зафиров бе категоричен, че БСП ще държи в новия бюджет на страната да намерят място всички предложения на левицата, но най-вече ще се настоява за мерките в социалната област. „Може би ще се наложи някоя от парламентарните групи, а защо не и БСП – да внесем вариант за бюджет. Ние сме за варианта с по-високия бюджетен дефицит, който би позволил държавата да изпълни социалните си функции, както и да продължи подкрепата за бизнеса и българската икономика“, добави социалистът по отношение на новия бюджет, след като е станало ясно, че е възможно от служебния кабинет да не внесат такъв.

„Настоящото ниво на минималната работна заплата е неприемливо за нас. Смятаме, че тя трябва да бъде увеличена с оглед на инфлационните процеси в страната. Днес и в пленарна зала направиха един анализ за състоянието на дефицитите в европейските икономики и се вижда, че те са сходни, почти никоя от тях не отговаря на изискването за 3-те процента. Има различни формулировки за термина енергийна бедност. Най-общото е това, когато човек си плати разходите за енергоносителите – след това попада под официалната линия на бедността. И българските граждани, които попадат под тази линия на бедност да получат съответните компенсации“, коментира той за част от мерките и предложенията на левицата в социалната сфера.

Зафиров обяви, че от БСП ще инициират изслушване на ръководството на БНБ. „Защото има 1 доклад, който сякаш остана скрит за обществеността, за да сме наясно каква е реалната готовност на България за влизане в Еврозоната. Защото ние от БСП продължаваме да твърдим, че това трябва да стане, когато имаме готовност и един такъв ход няма да удари по българската икономика и по джоба на хората. Категорично ще продължим да настояваме в следващия бюджет да бъде засилен социалния вектор“, допълни зам.-председателят на БСП.

„Ние гласувахме повече от 10 пъти за председател на Народното събрание. За нас безспорно най-добрия кандидат беше Кристиан Вигенин. Но за съжаление това наше предложение не срещна необходимата подкрепа, така че постъпихме държавнически. Защото бяхме влезли в хипотезата за безкраен първи работен ден на НС и имахме сериозни притеснения временния председател Вежди Рашидов да не удари звънеца, защото тогава изпадахме в тотална конституционна криза и невъзможност НС да продължи да функционира. Нашата позиция бе категорична, че г-н Рашидов го избираме не като народен представител от ГЕРБ, а като най-възрастния народен представител в това Народно събрание и поради видимата невъзможност на политическите партии да изберат консенсусен председател“, заяви Зафиров по отношение на създалата се криза около избора за председател на Народното събрание.

Социалистът изтъкна, че близо 600 хиляди български граждани не са упражнили легитимното си право на вот поради липсата на възможност да се гласува с хартиена бюлетина. Ако трябва да бъдем и максимално честни – сигналите за възможна манипулация на машините зачестиха, трябва да се съобразим и с това. Ние от БСП загубихме повече от 150 хиляди гласа, голяма част от нашите избиратели просто не пожелаха да гласуват с машини. Но основният ни аргумент тук е да бъде дадена възможност на всички хора да имат право на избор“, добави той.

„Ако бъдем поканени на разговори от „Продължаваме промяната“ – ние ще се присъединим и разбира се в тези разговори ще продължим да защитаваме нашите идейни и политически виждания по отношение на това как трябва да изглежда едно българско правителство“, каза в заключение Атанас Зафиров.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Отмениха забраната за технически преглед при неплатени глоби

автор:Дума

visibility 1563

/ брой: 36

Половината европейци не могат или не желаят да си купят жилище

автор:Дума

visibility 1333

/ брой: 36

Само три банки нямат такса за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 36

Енергийният министър не изключва софтуерен проблем в електромерите

автор:Дума

visibility 1535

/ брой: 36

Хиляди домакинства са без ток в Румъния

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 36

И Берлин планира мерки за социалните мрежи

автор:Дума

visibility 1537

/ брой: 36

Намалява броят на мигрантите в Австрия

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 36

Лекарите в Гърция плашат с протести

автор:Дума

visibility 1484

/ брой: 36

Опасна милитаризация

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 36

Кристин Лагард се готви да се оттегли предсрочно от ЕЦБ

visibility 1470

/ брой: 36

Не манипулацията, а съмнението убива демокрацията

visibility 1571

/ брой: 36

Една сутрин в Китай, една година във Франция

visibility 1284

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ