29 Март 2024петък12:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Атанас Зафиров: Бъдещото управление да стъпи на ясна програма

/ брой: 123

автор:Дума

visibility 527

БСП гласува против френското предложение, защото това беше една от нашите червени линии - че България не бива да вдига ветото, докато не бъдат изпълнение всички условия, постигнати в трите най-важни документа - договора за добросъседство от 2017 г., рамковата позиция от 2019 г. и Декларацията на 44-ото Народно събрание. Това заяви зам.-председателят на БСП и председател на парламентарната Комисия по отбрана Атанас Зафиров пред Дарик радио.

Във френското предложение са заложени двустранни форми на контрол, което изисква и двустранни протоколи. Именно фактът, че не можахме да видим какво съдържат тези двустранни протоколи, е една от причините да не го подкрепим. Няма как да се даде доверие на тъмно. Втора причина са недостатъчните гаранции, които в този вид на документа се дават за т.нар. македонски език и българската позиция.

Въпреки че отчитаме, че е добро предложението, заради тези и други причини, преценихме, че то не защитава в пълна степен българския национален интерес. Създаде се усещането за прибързаност и че нещо се прави на тъмно. Можеше да се направи спокойна дискусия и да се видят всички аспекти.

В момента на дневен ред трябва да бъде актуализацията на бюджета, а не темата със Северна Македония. Българските граждани основно се вълнуват от доходите, неравенствата, предстоящата актуализация на бюджета. Затова, колкото и да е кратък оставащият живот на този парламент, първата му задача трябва да е именно актуализацията. В момента има опит да се измести акцентът от тези вътрешнополитически проблеми към външнополитически, което да оправдае вота на недоверие и напускането на един от коалиционните партньори.

Всеки народен представител представлява българския народ и за важните решения би трябвало да се гласува по съвест и разбирания. Така че едно такова работещо мнозинство би могло да бъде сформирано, но това трябва да стане при много ясно предварително записани приоритети. Това беше и една от слабостите на нашето правителство - че не успяхме да сформираме обща управленска програма. Затова сега сме готови да предложим добре разписана и ясна във времето формула на работа. Тя ще има четири ясни приоритета, като първият е актуализацията на бюджета. Ако няма бюджет, ще оставим редица категории без помощи - пенсионерите, социално слабите, майките с малки деца, бизнесът.

Втората стъпка е спешна законодателна промяна, свързана с приемането на над 20 закона за въвеждане на Плана за възстановяване и устойчивост. Част от тези средства са включени в бюджета, така че дори и да бъде приет, няма да може да бъде изпълнен във всичките си параметри. За да бъде направена тази промяна, трябва проектна готовност, което е третата стъпка. Четвъртата е още от другия месец да започнем работата на Бюджет 2023.

Изненадан съм от критиките на президента към това управление, които са започнали буквално от първия месец. Тогава беше казано, че нямаме и 100 дни. Не е тайна, че "Продължаваме промяната" беше проект, който до голяма степен беше насърчен от президентската институция. Може би там има разминавания в очакванията и от това управление се е очаквало да продължи курса на служебните правителства. Факт е, че от един сценарий със служебен кабинет най-добре се възползва президентската институция, защото президентът става водещ политически фактор.

Това правителство имаше две задачи - да даде сигурност на българското общество и това е постигнато. Колкото и критики да търпи бюджетът, това беше най-социалният бюджет за последните 30 години - 20 млрд. от 60 отидоха за социални дейности, и БСП има основна заслуга за това. Втората задача бе разграждането на модела "Борисов" и ГЕРБ - всичко това, за което хората излязоха по улиците. Това е по-трудното и коалицията се пропука. И тук стана ясно, че някои субекти влизат с една заявка, а изпълняват други.

БСП бяхме най-последователната, най-честната и най-откровена партия - както с нашите партньори, така и с нашите избиратели и българското общество. Застанахме с програмата си и казахме червените си линии, не сме отстъпили и крачка назад от нашите ангажименти, защитавали сме позициите си.

Не е работа на левицата да казва на най-голямата политическа сила кой ще бъде техният кандидат за премиер. Спазвали сме това правило, ще го спазим и сега. По-важното е при бъдещи преговори управлението да стъпи на ясна програма и приоритети, в това число - разположени във времето. Един хоризонт до местните избори следващата година може да бъде разписан в такава програма.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 168

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 161

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 175

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 145

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ