19 Септември 2025петък01:49 ч.

Астанският формат обсъжда Сирия

Президентите на Турция, Русия и Иран търсят трудни компромиси за Идлиб и кюрдите

/ брой: 178

автор:Дума

visibility 1225

Президентите на Турция, Русия и Иран провеждат в Анкара 5-а тристранна среща на астанския формат, посветена на сирийското регулиране.   

Реджеп Ердоган, Владимир Путин и Хасан Роухани обсъждат следващите съвместни усилия за дългосрочното регулиране в Сирия. Те трябва да постигнат компромис по много въпроси, по които позициите им корено се разминават, коментира агенция РИА "Новости". Тя се позовава на руския политолог от Центъра за арабски и ислямски изследвания на РАН Борис Долгов, според когото страните трябва да постигнат компромис за спиране на обстрелите в провинция, които продължават въпреки постиганото вече споразумение за прекратяването им. Според Долгов съгласуването на действията в региона е наистина сложно. С него е съгласен и изтоковедът Станислав Тарасов, който припомня съвместното патрулиране в Идлиб. "Но Анкара така и не успява да отдели радикалните ислямисти от нерадикалните”, поясни той. 

Освен това Турция отхвърля онази точка от руския план за регулиране, която включва участието на кюрдските формирования. А те, според Русия, заслужават особен статут заради воюването срещу "Ислямска държава". "Но Анкара е против това. В Ирак вече има кюрдска автономия, в Сирия тя се очертава. Излиза, че в някакъв момент работата ще опре и до Турция, но там кюрдите са смятани за терористи", поясни Тарасов. 

Мнението на руския външен министър Сергей Лавров, че войната в Сирия е приключила, също може да е спорно. "Русия смята, че войната е приключила, но Иран и Турция могат да кажат: не, това не е така. Трябва да има договореност по този принципен въпрос - какво да се приема за край на войната, какво за победа", твърди още Тарасов.

Страните могат да обсъдят и неделните атаки срещу саудитските рафинерии,заради които добивът на саудитски петрол намалял наполовина.  

Междувременно Ердоган проведе отделно двустранни срещи с Путин и Роухани. Срещата Ердоган-Путин започна на "четири очи", при необходимост към нея ще се включат делегациите, представяни от министрите на външните, работи, отбраната и енергетиката. 

Очаква се пресконференция на тримата президенти след края на Петата им среща, планирана да започне в понеделник следобед.  

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ