Асен Василев се готви да облага и бакшишите
Ресторантьорите са против, не искали да "запълнят очертаващата се голяма дупка в бюджета"
/ брой: 217
Докато ресторантьорите получават още една отстъпка с 9% ДДС и за 2024 г., техните подчинени са поредната категория работещи, за които финансовият министър Асен Василев увеличава данъчната тежест. В проекта с промени в закона за данъците върху доходите на физическите лица се е промъкнал нов текст с тази цел, показва окончателният вариант, внесен от Министерския съвет в Народното събрание.
Новият текст предвижда в облагаемия доход да се включват "всички предварително неопределени допълнителни парични плащания". Зад тази формулировка се крият именно бакшишите. В допълнителните разпоредби на закона МФ дописва определение на тези плащания - това са плащания за добро обслужване, които не са предварително определени, получени при и по повод изпълнение на трудовите задължения на служителя, включително когато не са платени пряко от работодателя.
Спорът да се облагат ли с данък бакшишите периодично се подновява, но до този момент не се е стигало до решение. Последно легализиране на допълнителните плащания искаха самите ресторантьори. Сервитьорите обаче едва ли ще прегърнат безпроблемно промяната. Включването на бакшишите към облагаемия доход означава, че върху тях вече ще се дължи данък общ доход. Финансовото министерство не е аргументирало тази промяна в мотивите към законопроекта, пише segabg.com.
От ресторантьорския бранш заявиха, че категорично не са съгласни с промените и казват, че не са те хората, които трябва да запълнят очертаващата се голяма дупка в бюджета.
"С нищо от предложенията на Асен Василев не сме съгласни. Нищо не разбира от нашия сектор. Аз не мога да знам един сервитьор какъв бакшиш е взел, няма механизъм, по който това да се следи", каза пред еconomic.bg Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията (БАЗ).
От началото на тази година Румъния въведе 10% данък върху бакшиша. Съгласно закона икономическите оператори са задължени да връчат на клиента сметка преди издаването на касовия бон, в която клиентът може да избере размер на бакшиша между 0 и 15% от стойността на консумацията. Според Алибегов обаче подобно нещо не е приложимо в България.
"Механизмът, по който собствениците на заведенията могат да следят бакшишите, е той да е част от сметката. Тогава обаче никой няма да е доволен. Това не е приложимо в България", казва той.