Беше ми дадена възможност да избирам поста си в кабинета на "Има такъв народ" - вицепремиер по еврофондовете или екоминистерството. Проблемът не е постът, а липсата на еднаква визия за икономическата политика на страната в следващите 12 до 24 месеца. Това коментира служебният министър на финансите Асен Василев в ефира на Нова тв.
Той обясни, че от „Има такъв народ“ са му са се обадили преди 10 дни, но принципните различия помежду им са се оказали непреодолими. А ако визията му съвпада с тези на конкретна партия, може да проведе разговори за евентуален нов кабинет.
Василев говори и за конкретни решения и действия на служебния кабинет, благодарение на които са постъпили нови приходи в бюджета. По думите му служебното правителство е генерирало допълнителен приход от 1,5 млрд. лева. Министърът смята, че по-следващата година може да се върви към свиване на дефицитите. Дотогава агресивно трябва да се спират течове и харчове, е тезата на Асен Василев.
Средствата, които идват след актуализация на бюджета, не трябва да се ползват за намаляване на дефицита, а за допълнителни средства за медиците, да се актуализират пенсиите и да се заделят средства за помощ на бизнеса в случай на нова COVID вълна, категоричен бе финансовият министър.
Василев подчерта, че за да имаме по-високи заплати, трябва да произвеждаме стоки с по-висока добавена стойност.
Планиран е 3,9% дефицит на бюджета - той ще е доста голям на края на годината, тъй като има повече разходи. Мерките срещу COVID бяха осигурени само до март месец. Затова и внасяме актуализации. При този му вид нямаше да има преизчисляване на пенсиите и помощ за бизнеса. Планът е актуализацията да влезе в сила от 1 октомври, обясни Василев.