Снимка Mediapool
В Киев демонтираха паметника на Булгаков като "символ на руската имперска политика"
В Киев е демонтиран паметникът на Михаил Булгаков пред музея на писателя на Андреевския склон. Паметникът, издигнат през 2007 г., е предаден за съхранение на наследницата на скулптора, съобщава сайтът на градската администрация.
Решението за демонтирането е взето на 18 декември 2025 г. въз основа на заключението на Украинския институт за национална памет. Тогава е решено да бъдат премахнати 15 паметника и мемориални плочи на културни дейци, включително паметниците на поетесата Анна Ахматова и композитора Михаил Глинка. Институтът призна всички тези обекти за "символи на руската имперска политика", които "подлежат на премахване от публичното пространство" на Украйна.
Философът Андрей Баумейстер нарече случващото се "борба на агресивната посредственост с творческото начало", маскирана под културна политика.
Украйна започна да събаря паметници на свързани с Русия културни дейци след началото на войната. През последните години в различни градове бяха демонтирани десетки обелиски. Сред тях са паметниците на Александър Пушкин, Максим Горки, Михаил Лермонтов и Исаак Бабел.
