Армения се готви за олимпийски хеттрик
Българите са с оптимални състави
/ брой: 196
Малко след като заглъхнаха олимпийските ръкопляскания в Лондон, шахматистите продължават да са на актуалната вълна със започващата в понеделник 40-та шахматна олимпиада. В продължение на 15 дни Истанбул ще бъде лятната столица на древната игра, където ще се състезават над 1750 шахматисти. Турция спечели правото да организира олимпиадата на конгреса на ФИДЕ в Дрезден, като събра 95 гласа срещу 40 за Будва (Черна гора). Над 160 мъжки и 130 женски отбора (в състава на всеки влизат 4 основни играчи и 1 резерва) ще се състезават в най-големия шахматен форум, който се провежда на всеки две години. Шампионите и в двете надпревари, обединени под лозунга "Да се срещнем там, където се срещат континентите", ще се излъчат след 11 кръга по швейцарската система. В мъжкия турнир стартират 237 гросмайстори и 126 международни майстори, а при дамите 103 гросмайстори и 112 международни майстори.
Фаворитите
Разбира се, поставената под щ1 Русия, водена от Крамник и Карякин, е неоспорим главен претендент за златото. Украйна с Иванчук и Пономарьов също е с основателни претенции за трофея, а Унгария с Леко, Алмаши и Юдит Полгар несъмнено е в сметките на всички. Азербайджан, Китай, Израел, Англия и за наша радост България също са важни фактори, с които всички, устремени към тройката, ще трябва да се съобразяват. Най-мотивиран е отборът на Армения, който, воден от един от световните лидери - Левон Аронян, ще се опита да се пребори за трета поредна титла
При жените защитаващата си титлата си Русия е със сериозни претенции за дубъл, като шансовете й се увеличават от запазения добре сработен състав от 2010 г. - сестрите Косинцеви, бившата световна шампионка Александра Костенюк, тазгодишната шампионка на Русия Наталия Погонина и настоящата еврошампионка Валентина Гунина. Плановете им могат да бъдат объркани от фаворитките по ЕЛО - китайките, начело със световната шампионка Хоу Ифан, както и от традиционните претендентки грузинките.
Олимпийска статистика
"35 са участниците с ЕЛО над 2700 т. Сред тях са Левон Аронян, Владимир Крамник, Теймур Раджабов, Хикару Накамура, Фабиано Каруана, Василий Иванчук, Александър Гришчук, Веселин Топалов, Гата Камски, Петер Леко, Борис Гелфанд. Между играчите с топ рейтинг е и Юдит Полгар (2698), която за пореден път ще е част от мъжкия отбор на Унгария.
"В дамската секция фигурират 45 състезателки с ЕЛО над 2400 начело със световната шампионка Хоу Ифан.. в този списък са и Анна Музичук, Жао Ксю, Катерина Лагно, Татяна и Надежда Косинцеви, Антоанета Стефанова и др.
Олимпийски рекорди
"162 страни ще изпратят свои отбори в Истанбул и така ще бъде надминато най-масовото досега участие - това преди 2 години в Хантимансийск, където се събраха представители на 145 страни. В първата шахматна олимпиада през 1927 г. са се състезавали 16 тима, които постепенно се увеличават до 133 на форума през 2006 г.
"60-годишният филипински гросмайстор Еугенио Торе ще стане абсолютен рекордьор по участия в шахматни олимпиади, като тази в Истанбул ще бъде 21-ва в неговата кариера. За първи път той участва в игрите през 1970 г. в Зиген, а последната му поява бе в Хантимансийск преди 2 години. Голяма роля за това постижение има и късметът му - в наскоро завършилото национално първенство той финишира трети, но загуби тайбрека за попадане в олимпийския отбор. Малко по-късно обаче стана ясно, че един от младите филипински национали ще пропусне шахматния форум заради обучението си в САЩ и така Торе отново бе включен в състава. Досега рекордът за най-много участия се държеше от унгарската легенда Лайош Портиш с 20 олимпиади зад гърба си, но за 74-годишния гросмайстор подобни натоварвания вече са непосилни.
Олимпийски отсъствия
"Магнус Карлсен няма да води отбора на Норвегия, като не изтъкна никакви причини за това. Твърде вероятно е световният щ1 да иска да си вземе заслужена почивка, тъй като и без друго норвежците нямат големи шансове за престижно класиране.
"Въпреки че за пореден път ще пропусне олимпиадата, световният шампион Вишванатан Ананд не оставя отбора си безпомощен. Индия ще се намеси сериозно в битката за призовите места чрез топгросмайсторите Сасискирян, Нарикришна, Гопал, Гупта и Неги.
"Болест лиши един от основните претенденти за златото - Русия от многогодишния национал Александър Морозевич. Проблемите на гросмайстора започнаха преди месец, когато по лекарска препоръка той напусна супертурнира в Бил след първите 3 кръга. Впоследствие руски лекари препоръчаха на Морозевич дълга почивка и в Истанбул той ще бъде заменен от Евгени Томашевски.
"Вугар Гашимов имаше голяма заслуга за спечелването на сребърния медал от европейското отборно първенство и сега на отбора на Азербайджан ще му е трудно без него.
"Здравословните проблеми са причина и за отсъствието на легендарния Виктор Корчной. Въпреки че не се отказва от активна шахматна кариера, 81-годишният многократен претендент за световната корона ще пропусне олимпийския турнир по съвет на лекарите. Той обаче възнамерява да се върне на шахматната арена още през октомври, когато е клубният шампионат на Европа.
България на олимпиадите
"Най-доброто класиране на българския отбор при мъжете е третото място през 1968 г. в Лугано, Швейцария, когато нашите са в състав: Милко Бобоцов, Георги Трингов, Никола Пъдевски, Атанас Коларов, Иван Радулов, Пейчо Пеев с треньор Павел Иванов. Тогава пловдивският гросмайстор Георги Трингов печели индивидуален златен медал на втора дъска.
"Най-доброто представяне на жените е второ място през 1984 г. в Солун, Гърция, където нашите до последно се борят за златото с феноменалния състав на СССР, предвождан от световната шампионка Майя Чибурданидзе. "Сребърните" българки са: Маргарита Войска, Румяна Гочева, Павлина Чилингирова, Стефка Савова с треньор Румен Ангелов. Преди това, през 1974 г. в Меделин, Колумбия, женският ни национален отбор печели бронзовите медали в състав Татяна Лемачко, Венка Асенова, Антонина Георгиева-Драгашевич и треньор Александър Цветков.
"Сега за представително класиране ще разчитаме на най-силните си състезатели и в двата турнира. Мъжкият ни отбор е воден от Веселин Топалов (2754), който ще играе рамо до рамо с доайена на националите ни Кирил Георгиев (2680), Иван Чепаринов (2677), Александър Делчев (2598) и Момчил Николов (2556).
"Жените също са в оптимален състав: Антоанета Стефанова (2505), Адриана Николова (2360), Ива Виденова (2328), Елица Раева (2318) и Маргарита Войска (2290).