22 Февруари 2026неделя12:01 ч.

АПИ: Билетите за автобус няма да поскъпнат. Браншът: Не е вярно

/ брой: 235

автор:Дума

visibility 2061

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и консултантите им от Световната банка са категорични, че тол таксите, които ще влязат в сила от март догодина, ще имат минимално отражение върху цената на автобусните билети. Те представиха разчети за бъдещата система на форум, на който участваха транспортният министър Росен Желязков и колежката му от МРРБ Петя Аврамова.

Според представените разчети по всички дестинации таксите за пропътувано разстояние щели да доведат до увеличение на билетите с няколко стотинки, като единствено по маршрута София - Варна се очаквало повишението да е с почти левче. "Изчисленията ви просто не са коректни. Не зная какви данни сте ползвали, но със сигурност не са верни. Тол таксите ще оскъпят с много повече автобусните превози", контрира по време на дискусията Магдалена Милтенова, председател на асоциацията на автобусните превозвачи.

Според анализите на Световната банка предложените за обществено обсъждане тол такси няма да имат драстично негативно въздействие върху цените на стоките, като максималното поскъпване на храните, които са на трапезата на българите, ще е с до 2 стотинки на килограм или литър, припомни Аврамова. "Пътищата не са на ГЕРБ, нито на БСП, нито на една или друга партия, а на всички граждани и затова темата не бива да се политизира", каза още тя. Според нея новата система за събиране на пътни такси ще осигури постоянен и предсказуем източник на средства за ремонти и строителство на нови, по-безопасни трасета.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ