19 Май 2024неделя21:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Австрийски спецслужби:

Анкара и Рияд финансират радикализма

Виена продължава с нови средства борбата срещу джихадизма

/ брой: 53

visibility 24

Маргарита Самсарова, Виена, специално за ДУМА

Саудитска Арабия и Турция финансират 50 на сто от всички джамии и ислямски училища в Австрия, сочи информация на австрийските специални служби. Двете страни са също важни спонсори на радикални имами. Финансирането отчасти се извършва чрез босненци, които заедно с чеченците представляват най-голямата част от джихадистите в Австрия. Щедрите дарения от Саудитска Арабия и Турция на донякъде съмнителни дружества осигуряват тяхното голямо влияние върху ислямската общност в страната и досега те бяха законни, но вече ще подлежат на наказателно преследване. Приетият на 25 февруари т.г. "Закон за исляма" забранява чуждестранното финансиране на ислямските организации. Според служителите на специалните служби крайно време е било да се предприеме тази законова стъпка и сега те се надяват на по-големи успехи в борбата срещу джихадизма в Австрия.
Приетият закон всъщност не е нова законодателна мярка, а представлява поправки към "Закона за исляма" - единственият по рода си в Европа закон за признаване на исляма като официална религия в рамките на дадена държава, който е бил приет в Австро-унгарската империя през 1912 г. след анексирането на Босна и Херцеговина. Законът, който има за цел борба с ислямисткия радикализъм, разширява правата на австрийските мюсюлмани, като им предоставя по-голяма юридическа сигурност, защита на религиозните им празници, но увеличава и задълженията им. Новата законодателна мярка предвижда също обучението на имами вече да се извършва в Австрия, както и използването на стандартизиран превод на немски на Корана. Този закон може да послужи като правна основа за създаването на правила, регулиращи отношенията с общностите, изповядващи исляма в Европа, смята австрийският министър по европейските въпроси, интеграцията и външните работи Себастиян Курц.
В парламента законът бе приет без съпротива, но редица мюсюлмански организации заявиха, че забраната за чуждестранно финансиране е несправедлива, тъй като продължава да е позволена международната подкрепа за изповядващите християнска вяра и юдаизма. Особено остро реагира  Турско-ислямският съюз в Австрия (ATIB), чийто представители обявиха, че ще отправят оплакване в Конституционния съд за нарушаване на Европейската конвенция за защита на правата на човека. Според мюсюлманските лидери поправките в закона говорят за недоверие към изповядващите исляма като цяло.
В Австрия живеят около 574 хиляди мюсюлмани. Най-голямата група съставляват турците, следвана от тази на дошлите от Босна и Херцеговина, но има и мнозина с чеченски и ирански корени. Мюсюлманите съставляват почти около 7 на сто от населението на страната, като около 203 хиляди от тях са австрийски граждани. В сравнение с 2001 г., когато е било последното преброяване на населението, броят им се е увеличил със 70 на сто, сочат данни на Института за ислямски проучвания към Виенския университет. Във Виена живеят около 216 хиляди от мюсюлманите в страната, което е 12,5 на сто. По данни на специалните служби се предполага, че близо 200 души от мюсюлманското население, между които жени и малолетни, воюват на страната на "Ислямска държава" в Сирия и Ирак.
Според изследване на виенския Институт за проучване на общественото мнение OGM, направено след атентатите в Париж и Копенхаген по молба на австрийската обществена телевизия О Ер Еф, 62 на сто от австрийските граждани смятат, че в страната не функционира добре съвместният живот между мюсюлмани и лица с друга религиозна принадлежност. 58 на сто от анкетираните смятат, че мюсюлманите се радикализират все повече. Особено висок е делът - 75 на сто, на тези, които преценяват, че политиците твърде късно са осъзнали проблемите на съвместното съществуване между мюсюлманската общност и другите религиозни общности в страната.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ