Амнистията ще е за данъка за сгради, автомобили и такса смет
Има декларирани, но несъбрани задължения към държавата за 3-4 милиарда лева
/ брой: 236
Стари данъчни задължения за жилища, автомобили и такса смет ще може да бъдат платени през 2025 г. без наказателни лихви за просрочие. Това е част от данъчната амнистия, която предлага Министерството на финансите заедно с проекта на бюджет за следващата година.
Наказателната лихва за данъчни задължения е в размер на основния лихвен процент на БНБ плюс 10 на сто. От 1 декември основният лихвен процент на БНБ беше намален на 3,04%, при 3,22% за предходния месец. Това означава, че наказателната лихва в момента е малко над 13%. От края на 2015 г. до септември 2022 г. основната лихва беше нулева, но след това започна за нараства и от юли 2023 г. насам е в границите между 3 и 4 на сто. Това означава, че ако човек не си е плащал данъка и такса смет за апартамента в продължение на 4-5 години, може да е натрупал значителен дълг под формата на наказателни лихви.
Идеята е през 2025 г. да има амнистия за лихвите за просрочие, ако хората и фирмите доброволно решат да платят старите си задължения. Няма нито една община в страната, в която събираемостта на местните данъци да е 100%. Очакванията са, че с данъчната амнистия хората ще решат да платят стари дългове и така в общините ще влязат свежи пари.
С бюджета за 2025 г. ще бъдат предложени две данъчни амнистии, каза преди дни министърът на финансите Людмила Петкова. Първата ще бъде за декларирани, но невнесени в срок данъци и осигуровки, а втората - за недекларирани доходи. Идеята е хората и фирмите да могат да платят старите си данъчни задължения без лихви и глоби, ако го направят през следващата година. По данни на финансовото министерство има декларирани задължения към държавната хазна в размер между 3 млрд. и 4 млрд. лв., които не са платени. От данъчната амнистия се очакват най-големи допълнителни приходи в размер на близо 5 млрд. лв. Но дали това реално ще стане, е трудно да бъде прогнозирано, защото зависи от решенията на отделните фирми и граждани, както и от това дали те имат възможност да платят старите си задължения.
Възможно е данъчната амнистия да има и друг ефект. Хората и фирмите да платят част от старите си задължения, за да изчистят лихвите за просрочие, натрупани в продължение на години, а да не платят нови задължения към хазната, върху които тепърва ще бъдат трупани лихви. С надежда, че след години и те може да бъдат опростени.
Данъчната амнистия обаче няма да важи за доходи, които са свързани с престъпна дейност, като например от пране на пари, корупция, тероризъм и др. За да се възползват от данъчната амнистия, хората и фирмите вероятно ще трябва да попълнят декларация за произхода на съответните доходи и печалби. Остава открит въпросът дали данъчните ще могат да проверят вярна ли е информацията.