Американци ще експериментират с лекарства върху българи
Компания за биолекове ще пробва стоката си върху недолекуваните в страната
/ брой: 134
Американска компания за биолекарства е започнала да набира българи, които да влкючи в клинични тествания на продукцията си, стана ясно вчера. Фирмата се спряла на България, защото благодарение на здравната ни система в страната имало голям брой недолекувани пациенти.
"В развитите пазари здравните системи добре осигуряват своите пациенти, много трудно се намират недобре или недостатъчно лекувани пациенти, което понякога създава проблем в набирането на пациенти за клинични проучвания. Мисля, че в България имаме добра база от нелекувани, недоизлекувани и неправилно лекувани пациенти, които биха могли, включвайки се в клинични проучвания, наистина да се лекуват по съвременни стандарти", коментира генералният мениджър на компанията за биолекарства Красимира Чемишанска.
Представителката на американците обясни, че фирмата провеждала клинични проучвания и в Румъния, но България била по-атрактивна за експериментите им. По думите на Чемишанска при съседите ни действат 15 проучвания, докато в България има 25 действащи клинични пътеки. "И двете страни стоят сериозно в картата на интерес на компанията за инвестиране в научна дейност", допълни Чемишанска.
ДУМА припомня, че редът за провеждане на клинични изпитвания на лекарства у нас е регламентиран в Закона за лекарствата в хуманната медицина. Най-общо клиничните изпитвания имат няколко етапа - първият са лабораторните опити, следат опитите с животни и ако резултатите от тях са благоприятни, се провеждат клинични изпитвания със здрави доброволци, а след това и с болни. Обикновено това са хора, които не са могли да бъдат излекувани с вече съществуващи препарати и които са съгласни да видят дали могат се излекуват с нови препарати, които в момента се разработват. След това се преминава към т.нар. трета фаза на клинични изпитвания - лекарството се прилата на големи популации от хора, за да видим реално каква е ефективността и след приключване на този етап лекарството средство се предлага за разрешаване за използването му в лечебната практика. В страните от ЕС това е прави от Европейската лекарствена агенция - ЕМА.
Докладът на българската Изпълнителна агенция по лекарствата за 2010 г. отчита, че се увеличава броят на клиничните изпитвания на лекарства у нас - през м.г. са постъпили 201 заявления за разрешаване на изпитвания като през 2009 г. са били 178. По-голям е делът на чуждите възложители - 89, срещу 12 български. Най-голям брой са клиничните проучвания в областта на онкологията, неврологията и ревматологията.