30 Август 2024петък08:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Америка ще се изправи срещу най-тежката суша за 1000 г.?

/ брой: 60

visibility 1369

Юрий Медведев

Най-силната суша през последните хиляда години заплашва Америка. Такъв катаклизъм предричат американски учени в статия, публикувана в списание "Science Advances".
На какво се базира този страх? Първо, на регистрираните в исторически източници данни за климата в Северна Америка за целия период, откакто се водят наблюдения. Второ, учените са анализирали почвата, количеството на валежите, а също така са взели предвид прогнозите на климатолозите за последиците от глобалното затопляне. След като събрали цялата тази информация, учените направили няколко климатични модела. И всички те дали еднаква прогноза: приблизително след 50 години САЩ ще бъдат сполетени от най-тежката суша за последното хилядолетие.
Първите предпоставки за това се виждат още днес. Например, през последните 11 години няколко щата - Оклахома, Невада, Калифорния, Тексас, Аризона - изпитват сериозен недостиг на вода. А в такива големи водоеми, като езерата Мид и Пауъл, нивото на водата е най-ниско в цялата им история. С други думи, Съединените щати трябва да се готвят за сериозен дефицит на водата.
Трябва да се отбележи, че през последно време науката периодично плаши обществото с катастрофални сценарии. Климатичният е един от любимите. Например НАСА прогнозира през 2015 година невероятни жеги. Заплашителната прогноза се базира на тенденциите през последните години. От началото на постоянните наблюдения на климата през 1880 години все по-често се регистрират температурни аномалии, а високите средногодишни температури сега вървят една след друга: през 1995, 1997, 1998, 2005 и 2010 година. А 2014-а изобщо бе призната за най-горещата в цялата история на наблюденията. На тази база НАСА прогнозира, че през 2015 година в някои региони на планетата ще има силна суша и безпрецедентни горещини.
В прогнозите за климата обаче далеч не всичко е очевидно. Проблемът е в това, че засега науката знае много малко за това как се държи климатът, затова много от неговите особености остават загадка за учените. Не е учудващо, че засега нито един климатичен модел не е получил официално признаване. В момента науката може да прогнозира с достатъчно голяма точност времето за няколко дни, максимум за две седмици. Това се получава благодарение, в частност, на появата на суперкомпютрите, които могат да вземат предвид и да пресметнат множество климатични фактори. И колкото и да е странно, учените могат да кажат какъв ще бъде климатът след 100 години. Тук, основно се отчитат общите тенденции в промяната на климата. Далеч по-сложно е обаче да се даде прогноза какво ще се случи в този времеви промеждутък. Особено трудно е да се предвиди какво ще се случи с времето през следващите 3-5 години. Засега това е архитрудна задача, над която работят специалисти от много страни.
- Ето защо аз не бих приел сериозно нито една подобна прогноза - каза пред "Российская газета" член-кореспондентът от Руската академия на науките Сергей Гулев. - Може ли изобщо да се правят прогнози, като се базираш на това, че има обща тенденция към затопляне? Едва ли. Не бива да забравяме, че има най-различни климатични явления, например колебанията на атмосферата или Ел Ниньо.
 

Украйна не се отказва от ядрените ни реактори

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 165

Бившият главен архитект оглави строителния контрол в София

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 165

Ограничава се движението към Терминал 2 на летище София

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 165

Гражданин осъди събирачи на дългове

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 165

Мицкоски призна за опит за подкуп

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 165

Нападател с ножове застрелян в Германия

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 165

Природни стихии В Югоизточна Европа

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 165

Накратко

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 165

"...Любя, тача и милея."

автор:Барбара Пейчинова

visibility 679

/ брой: 165

Приятно крадене

visibility 653

/ брой: 165

Безценните мигове

автор:Александър Урумов

visibility 731

/ брой: 165

Обречени на Юда

автор:Юри Михалков

visibility 701

/ брой: 165

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ