29 Юни 2024събота21:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Алтернатива има

БРИКС създава нов световен ред

/ брой: 91

visibility 68

Алексей Чичкин

Състоялият се в Ню Делхи форум на държавните глави на страните от БРИКС обозначи нов етап не само във финансово-икономическото взаимодействие между тези страни, но и в ограничаването на монополните финансови позиции на Запада и неговите валути в световната икономика и търговия, формирайки нов международен икономически ред.
Държавите от БРИКС, според декларацията на форума и резултатите от преговорите, решиха, първо, да създадат колективна банка за развитие за кредитна и инвестиционна помощ, в това число в БРИКСови национални валути, за по-слабо развитите държави. И второ, за предоставянето на взаимни кредити в национални валути в самия регион БРИКС. Тези договорености, като се има предвид увеличаващото се финансово-икономическо влияние на тази група в света, формират международна система, алтернативна на сегашната, която се основава на транснационалния контрол на световната икономика чрез МВФ и Федералната резервна система на САЩ.
По време на форума бе отбелязано, че реализирането на приетите решения се обуславя от съгласувана финансово, вътрешно- и външноикономическа политика на страните-участнички. В това число от повишаване на платежно-покупателната способност на техните валути. Тя също така е свързана с развитието на икономическото "присъствие" на БРИКС в други региони в света.
Колкото до общия финансово-икономически потенциал на БРИКС днес според данните на Brand South Africa (2012 г.) към 2018 г. тези държави ще задминат САЩ. А към 2020 г. този потенциал на всяка от страните от БРИКС ще е по-голям, отколкото на Испания, Канада и Италия. Тези тенденции, разбира се, засилват икономико-политическите позиции на тази група в света. Но много анализатори смятат, че в случая с Русия най-важен фактор в тези прогнози остават световните цени на петрола.
Споменатите проекти на БРИКС вече започват да действат. Така например най-големият в ЮАР инвестиционен фонд Investec Inl планира да увеличи дела на руските рублеви облигации в своя портфейл за сметка на дълговите книжа на ЮАР. Според оценките на ръководството на фонда финансовите показатели на двете страни, в т. ч. сравнението на динамиката на доходността на техните ценни държавни книжа, показват растящата конкурентоспособност на руските облигации.
Освен това Русия и КНР, а също така Китай с Австралия и Нова Зеландия, се разплащат с национални валути; от 2012-а по-активно се използват ранда и юана във външнотърговските разплащания с ЮАР; Индия и другите държави от Южна Азия също стимулират разплащането с национални валути. Същата тенденция се засилва и в ОНД. Участник в руско-британската група по създаването на международен финансов център в Москва, ръководител на групата за Русия в международната корпорация "Сити-Ю-кей" Дани Корриган, смята, че Русия е най-отвореният пазар сред държавите от БРИКС. "Ако сравните Русия например с Бразилия или Китай, то в Русия няма такива данъци като в Бразилия. Рублата добре с търгува в света, въпреки че размерът на руската икономика е съществено по-малък от китайската", отбеляза той.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ