19 Май 2024неделя13:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Алкохолното опиване - от доброто самочувствие до колапса

Зависимостта от пиенето може да навреди на цялото тяло

/ брой: 42

автор:Дума

visibility 3055

За вредите от алкохола напоследък се говори твърде малко за сметка на вредите от тютюнопушенето. Няма заведение за хранене, например, където да е забранен алколол, няма и нарочни забрани за употреба на алкохол на работното място, поради което може да се остане с впечатлението, че вредите от спиртните напитки едва ли не са минимални и не са значими за обществото. Освен в случаите на пътни произшествия.
Всъщност нещата не стоят точно така, независимо че нито Европа, нито Америка официално не са обявили война на алкохола. За разлика от тютюна. Въпреки това в Международния класификатор на болестите са включени заболявания, които са резултат от прекомерна и безкотролна употреба на спиртни напитки - "Токсично въздействие на алкохола" мкб T51 или "Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на алкохол" мкб F10.
Проучване е показва, че следпразничният махмурлук на работници и служители струва на европейските бизнесмени над 155,8 млрд. евро годишно.
В Австралия около 10% от работниците вземат средно по 3 дни болнични след празници за възстановяване от махмурлук. Това струва на държавата над 2 млрд. австралийски долара (1,6 млрд.щ.д.) загуба от производителността на труда. А на САЩ пристрастените към чашката им струват годишно 220 млрд. долара годишно, като това включва лечението на алкохолици, пътните произшествия и криминалните прояви в резултат на пиянство, намалена или загубена работоспособност, лечение на заболявания, появили се вследствие на прекомерната употреба на алкохол и др.
Според доклад на Центъра за зависимости и психично здраве в Канада, публикуван през 2012 г., през 2005 г. в България е имало около 215 хил. зависими от алкохол. Според по-нови данни около 500 хил. българи са алкохолно зависими, а според други източници те са между 300 и 350 хил.

Химията на алкохола

позволява той да засяга почти всеки тип клетки в тялото, включително и тези на централната нервна система. След продължително излагане на алкохол мозъкът става зависим от него. Тази физическа зависимост обаче не е единствената причина за алкохолизъм. За да се развие алкохолизъм, други фактори обикновено влизат в играта като генетика, култура и психология.
Разстройствата при употреба на алкохол могат да се развият коварно и често няма ясна граница между злоупотреба с алкохол (проблем с пиенето) и зависимостта от алкохол (алкохолизъм). В крайна сметка алкохолът доминира мислите, емоциите и действията и става основното средство, чрез което човек може да се справи с хора, работа и живот.
Периодът от поглъщането на спиртната напитка до момента на достигане на максималната концентрация на алкохола в кръвта се нарича период на всмукване (резорбция). Интензивността й се влияе от множество фактори. Тя трае от 45 мин. до 3 часа. Колкото е по-бавна, толкова е по-нисък пикът на концентрация в кръвта. Максимумът на резорбцията на алкохола настъпва от 45-90 мин. от началото на поемането му. Поетото количество алкохол основно се резорбира от лигавицата на стомаха (20%), дванадесетопръстника и началото на тънкото черво (80%). Времето на максималната концентрация в кръвта зависи от това дали е пълен стомахът, или е празен. При пълен стомах процесът може да се удължи от 90-180 мин. При силно психическо напрежение и отрицателни емоции резорбцията на алкохол се забавя.
Съществуват различни

степени на алкохолно опиване

При лека степен (при наличие на 0,5-1,5 промила) най-често човек е с добро самочувствие, бодро настроение, намалена е самокритичността, емоциите са предимно с положителна окраска. Налице са емоционална лабилност, лесна раздразнимост, намалена работоспособност. Споменът през тази степен на алкохолното опиване е съхранен напълно.
При средна степен (при наличие на 1,5-2,5 промила алкохол в кръвта) човек е със силно подчертана емоционална лабилност, като има периоди на повишено настроение, които се сменят с потиснатост. От състояние на еуфория и веселост се преминава в потиснатост, самосъжаление, плачливост. Самокритичността рязко спада, лесно се обиждат, реагират неадекватно, понякога агресивно. Нарушена е координацията на движенията, забавени са реакциите, мисленето, нарушен е говорът, имат слюнотечение, гадене, повръщане, ускорена сърдечна дейност, усилена диуреза.
При тежка степен (2,5-3,0 промила) често се заспива, губи се съзнание, понижена е болковата чувствителност и температурата, кожата е влажна и студена, кръвното налягане е ниско, пулсът е забавен, може да има повръщане, изпускане по малка и голяма нужда, равновесието и походката са силно нарушени, говорът е неразбираем, пострадалият може да стигне до колапс.

Ефектите

от токсичното въздействие на алкохола при прекомерна дългосрочна консумация най-често са: увреждане на сърцето (или кардиомиопатия), аритмия, хипертония или повишаване на кръвното налягане при пациенти с хипертония, увеличен риск от инсулт, от тромбоза, увреждане на дванадесетопръстника, дразнене и възпаление на стомашната лигавица, гастрит, стомашни киселини (чрез отпускане на долния езофагеален сфинктер и намаляване на перисталтиката), дразнене и възпаление на червата, панкреатит, увеличава риска от възникване на много видове рак - на гърдата, дебелото черво, хранопровода, гърлото, черния дроб, устата, панкреаса (със 100 %), стомаха, злокачествен меланом на кожата, чернодробно увреждане - цироза, стеатоза, недостиг на холин в черния дроб, фиброза, алкохолен хепатит, намалява способността на организма да изгаря мастна тъкан, увеличава риска от подагра, от остеопороза, депресия, мигрена, свиване на тестисите наполовина от техния размер (чрез намаляване на нивата на тестостерон) и др.
В организма на алкохолиците често има дефицит на селен и цинк, витамин В6, витамините С, Е, К и се увеличава отделянето на витамините А, В1, В2; В12.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ