Акватерапия
/ брой: 155
Според определението на Световната здравна организация социалната рехабилитация е процес, който подпомага индивидите, увредени от психично разтройство, да достигнат своето оптимално ниво на независимо функциониране в общността. Това ставало чрез подобряване на компетентностите им в различни области и промени в обкръжението, за да се постигне възможно най-високо качество на живот.
Изненадващо се оказа, че социалната рехабилитация е изключително важна за рибите. Защото точно такъв специалист оглави Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Рибите, според едно 8-годишно дете, се разбират помежду си, като правят мехурчета с уста. Друго, вече 10-годишно дете, пък ни светва, че това става чрез знаци, като рибата майка учи малките рибета на азбуката на перките. Значението на латинския корен на думата рехабилитация е "възстановяване на съществували някога умения и качества". Дали пък точно това няма да се окаже основното занимание на новия шеф? И периодично, на нарочни пресконференции, да ни уведомява за психичното здраве на рибите.
А какъв ли вкус има социално рехабилитираната риба? Или пък нейният хайвер?
Дано обаче рехабилитаторът не върне тези индивиди съвсем назад във времето и не възстанови изначалните им качества. Защото, както знаем, първите риби са били червейообразни. Но пък са водили прикрепен начин на живот, което означава, че уловът им ще е безпроблемен - ще ги хващаме с голи ръце. Направо ще ги берем като миди. Боже, ами психотерапията на мидите! Дали няма да е по Фройд.