18 Юли 2025петък00:15 ч.

Интервю

Еленко Божков:

Ако сделката не се прекрати, идва политическа криза

Собствениците на фирмата на Гинка Ошфорката и премиерът Борисов имат общ бизнес генезис, казва енергийният експерт

/ брой: 42

автор:Валентин Георгиев

visibility 462

- Г-н Божков, какво се случва според вас в държавата заради сделката с ЧЕЗ, в която изневиделица се появи странен купувач и предизвика истинска буря?
- По принцип беше уличена една продажба. Правителството и по-специално премиерът Бойко Борисов беше уличен от всички, от цялото гражданско общество в една безпринципна продажба на активите на ЧЕЗ-България. Бих я определил като безпринципна и непрозрачна продажба и опит за непрозрачна сделка. А ако говорим в момента какво се случва - Бойко Борисов се опитва да се измъкне, като търси начини това да стане с минимални поражения, т.е. без да предизвика политическа криза. Но единственият начин, за да се измъкне, без да предизвика политическа криза, е да прекрати сделката, тя да не се състои.
- Възможно ли е това да стане обаче според вас на този етап? Ето например от Чехия казват, че не могат да направят нищо, защото надзорът на компанията е одобрил продажбата. У нас също се появиха такива твърдения.
- Аз не искам да коментирам действията на чешката страна, но действително след едно формално одобрение от надзорния съвет те нямат никакви възможности, или по-скоро нямат много възможности да влияят върху тази сделка. Единственото, което могат да направят, министър-председателят им, а той е в оставка и едва ли ще го направи, е да промени състава на целия борд, на надзорния съвет, където той може да оказва влияние, а съответно надзорния съвет след това да направи промени в изпълнителния съвет. Неговата критика ясно се вижда, той я изрази към управителния съвет на ЧЕЗ. Но понеже той е в оставка, едва ли ще предприеме такива действия. Ако успее да състави ново правителство, може би такива неща ще последват, но и да последват такива промени в борда на надзорния съвет на ЧЕЗ, те ще станат, след като сделката се е състояла. Така че, казано накратко, техните възможности и възможностите на техния министър-председател не са особено големи. При нас нещата обаче не стоят така. При нас сделката може да бъде прекратена още сега...
- Как?
- По един много прост начин. Българската банка за развитие е държавна банка. Тази банка, след като е държавна, не е независима, тя се ръководи от министъра на финансите, съответно от МС и от министър-председателя. Тази банка, както се вижда от документите, предоставени от чешката страна на Бойко Борисов, е представила писмо за рефинансиране, с готовност за рефинансиране, с което казва, че е готова да рефинансира заема, предоставен на ЧЕЗ от Европейската банка за възстановяване и развитие. Е, кое е най-простото решение? Бойко Борисов да нареди на тази банка да оттегли писмото си и сделката моментално приключва поради неизпълнение.
Другите начини за прекратяване на сделката ще отнемат малко повече време и има опасност в това време сделката да се сключи. Най-напред тези промени, за които говорят и които виждам, че има желание да бъдат внесени в Закона за енергетиката от мнозинството, са: първо, да се даде възможност или да се задължи по-скоро КЕВР да разрешава или да се произнася по сделките, които се сключват с големи стратегически предприятия лицензианти. Така е например при редица други регулаторни органи - те се произнасят по сделки за придобиване на банки, на акции на банки, на други търговски дружества. Такава дребна промяна може да се гласува на две четения, на практика в един ден, ако има воля за това.
- А в момента КЕВР разполага ли с някакви механизми за влияние и за прекратяване?
- Разбира се, че разполага, това е една Наредба 3 за лизензиране на дейности в енергетиката. Тази наредба обаче дава възможност на КЕВР да действа след сключване на сделката. Но има един член 92, според който комисията разрешава сделки или забранява сделки на лицензиант. Този, който купува дружеството или по-точно казано "Гинка Ошфорката" (Офшорката), обаче не е лицензиант. Лицензиант е ЧЕЗ - Електро или чрез електроразпределенията си. Те са лицензиантите, на които комисията може да разреши или да забрани. Гинка "Ошфорката" купува тези дружества, тя не е лицензиант и затова шефът на КЕВР Иван Иванов, меко казано, се ослушва и ни декларира, че няма възможност да свърши тази работа.
Ако комисията обаче има достатъчно мъжество и воля, тя би могла да намери начин да се самосезира, защото никой няма да й даде заявление за разрешаване на сделката на нея, при положение, че се залагат активи за кредита. Изобщо няма да искат разрешение според мен и заради това, че купувачът не е лицензиант, не е енергийно предприятие.
Има и още един начин - по директивата срещу пране на пари... Директива за придобиване на финанси чрез изпиране на пари или терористична дейност. Тази директива е приета през 2015 г. и сега в момента е в процес на транспониране в българския Закон срещу пране на пари, който е приет на първо четене. Аз не зная този текст дали е вкаран и дали директивата е транспонирана в българския закон срещу пране на пари - изцяло или  частично. В нея има един текст, с който държавите членки на ЕС се задължават чрез своите финансови разузнавания да докладват и спират подозрителни сделки, а също и подозрителни финанси. Което означава, че нашето финансово разузнаване би трябвало веднага да докладва на европейските органи за тази сделка и да я спре. Защото в нея ясно се вижда, че има неясни средства, особено като се има предвид декларираните намерения за финансиране от офшорни фирми. Вече се разбра, че един от собствениците на тези офшорни фирми е описан в досиетата "Парадайс" или т.нар. Райски досиета.
- А какво ще кажете за самата компания на Гинка "Инерком". Що за купувач е тя? Кой стои зад нея и каква е схемата?
- Според мен то е ясно, че зад нея, зад тази фирма, стои Бойко Борисов и аз ви дадох пряката връзка. Тя е получила уверение от Българската банка за развитие, че е готова да рефинансира кредита на ЧЕЗ от ЕБВР. Не е ли така? Българската банка за развитие е подчинена на Бойко Борисов, той трябва да е информиран за тази голяма сума за рефинансиране. А освен това аз към това нещо ще добавя още нещо - че фирмата и нейните собственици по-точно, и Бойко Борисов имат общ бизнес генезис в миналото си. Това също е една предпоставка, за да се мисли.
- Какво имате предвид, че имат общ генезис в миналото?
- Бизнесвръзките на Гинка Върбакова и нейният съпруг, те достатъчно ясно се виждат в Търговския регистър, с различни лица от едни от знаковите групировки в миналото, и същите връзки на Бойко Борисов, преди да започне политическата си кариера.
- В случая обаче, след като намесваме и политици, по този начин освен Бойко Борисов се завъртяха и имената на Ахмед Доган, на Пеевски.
- Не, не мога да твърдя подобно нещо. По никакъв начин не мога да видя връзка с тях.
- ДПС също се събра обаче преди ден да разсъждава около обстановката в страната и за ситуацията около ЧЕЗ...
- Да, виждате, че това направиха всички политически партии, с изключение на ГЕРБ. Едно нещо ми направи впечатление и моля да го отбележите. Всички експерти, голямата част от тях, голямата част от политическите партии и от политическите анализатори изпитват силни съмнения относно прозрачността и коректността на тази сделка, това се вижда. И затова е нормално да вземат отношение към този процес. Защото, аз продължавам да твърдя, че ако тази сделка не бъде прекратена, в България ще се стигне до политическа криза.
- Политическа криза, ако не бъде прекратена - това ли е вашата прогноза?
- Да, но какъв ще е изходът от политическата криза аз не мога да твърдя. Възможно е политическата криза да доведе до мнозинство, което да е подобно на днешното, с подобен мандат, което да излъчи подобно правителство, а то може да не тръгне към ревизия на сделката. Може да остави тя да се развива по своя естествен ход, което в никакъв случай няма да доведе до добри резултати за българския потребител на електроенергия или изобщо за всички български граждани.
- Запознат сте вероятно, че от ЧЕЗ вече са внесли искане за актуализиране на цените на тока от 1 юли? Как ще коментирате това?
- Те декларират намерението си да внесат заявление за цени. Заявлението идва само от дружеството ЧЕЗ-Разпределение, което е част от пакета по сделката, не от крайния снабдител. В него те декларират 3 или 4 важни неща. Първото е, каква енергия смятат да пренасят през мрежата си в следващия период. Второто е, какви технологични разходи смятат, че трябва да им бъдат разрешени. Третото - каква граница на печалбата смятат, че трябва да им бъде разрешена от КЕВР. Това е норма на възвръщаемост, иначе казано, това е печалбата. И на четвърто място - какви са прогнозните им суми за инвестиции, брутни суми за инвестиции за новия регулаторен период, т.е. те дават прогнози за период от три години. Всички тези четири неща, които изброих, са ценообразуващи елементи.
- Това, което живо интересува потребителите, е цената на тока дали ще се увеличи и с колко?
- Ако бъдат удовлетворени исканията им така, както са представени в намеренията им, ще има скок на цените на енергийните услуги - ще се увеличи цената на достъп до електроразпределителната мрежа и цената за пренос през електроразпределителната мрежа. Което ще доведе до съществено увеличаване на крайната цена за потребителя.
 
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ