19 Април 2024петък01:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ако имаш пари, учи, като нямаш - мучи!

/ брой: 124

автор:Дума

visibility 2158

Велиана Христова

Министрите прочетоха исканията на Софийския университет, както дяволът чете евангелието. И в момента цинично прехвърлят отговорността за това, което са решили, на него и на вузовете като цяло. А са решили за пореден път да оттеглят държавата от ангажиментите й към висшето образование в България и да накарат народа да си плаща сам за обучението.
Много държавни висши училища отдавна настояват да им се разреши и платен прием на бакалаври - т.е. да приемат студенти срещу пълно заплащане на разходите за обучение. Логиката е проста - повече пари от студентите, по-високи заплати на преподавателите и възможности за модернизиране на материалната база. Това, че образованието у нас от 20 години не е приоритет, доведе до ненормално финансово осигуряване на вузовете. В началото на 1996 г. на държавните висши училища бе разрешено да приемат платени студенти, това бързо доведе до смесване на държавната собственост с частни плащания, до корупция и в крайна сметка - до просто купуване на дипломи. Качеството на места просто рухна. През 1999 г. законът премахна платеното обучение в държавните вузове. Сега искането то да се върне се оправдава единствено и само с кризата и - представете си, се представя за антикризисна мярка, която щяла да спаси вузовете, чиито субсидии се намаляват с 20 на сто. С толкова се свиват субсидиите за всички публични институции. Приоритетното опазване на науката и образованието от кризата, което в момента предприемат всички държави в ЕС, не е разбираемо за манталитета на това правителство. То опазва единствено силовите министерства.
Понеже при намалената субсидия, въпреки събираните държавни такси от студентите, вузовете не могат да покриват досегашните си разходи, те започнаха да искат платено обучение. Самият Софийски университет не е много склонен на такъв изход, защото платеното обучение е нож с две остриета. Още повече, че платени студенти ще се натъпчат в сециалности, които днес са атрактивни - като разни мениджмънти, право, хуманитаристика. А и напливът ще е там, където се учи по-лесно. А природните науки като физика, химия, биология, математика дори, за които има най-малко кандидати, пак няма да запълнят бройките, макар да са най-важни за икономиката на всяка страна.
Така или иначе обаче, идеята на вузовете е да им се разреши да приемат платени студенти над утвърдената от държавата бройка и до запълване на капацитета им за обучение, определен от агенцията за акредитация. Съвсем друго решават министрите - да спрат да финансират обучението на 10 на сто от сегашните държавни студенти и същата тази бройка да се замени със студенти, които си плащат от джоба - по 969 лв. в хуманитарните науки, през 1394 лв. за природните и 5689 лв. за медицина например. Така със същите субсидии ще се издържат по-малко държавни студенти, за да не се намали нормативът за издръжката на един студент. Това означава десетки хиляди студенти, които досега плащат една трета от тези суми като държавна такса, да вадят вече пълния размер на издръжката си. Сиреч да заплащат три пъти повече. Просто да се възхити човек на изобретателността на кабинета в устрема му към все по-голямо финансово убиване на семействата. Държавата не дава пари, измива си ръцете с вузовете, те би трябвало да са доволни, че ще получат три пъти повече пари от 10 на сто от студентите си.
И веднага - новият удар се вкарва в закона. Т.е. не е дори временен. Сега трябва да очакваме с антикризисни песни на уста министрите да накарат вузовете да прехвърлят 10 на сто от държавните си студенти към платен вариант - според успеха ли, според доходите ли, техен проблем. А ако Дянков продължи да срива приходите в бюджета, след още два месеца нови 10 на сто от студентите ли ще направят платени? Европа не познава подобна престъпна йезуитщина. Но пък - там отворени врати за нашите студенти, колкото искаш!

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ