АИКБ обяви мярката 60/40 за провал
/ брой: 85
Мярката за запазване на заетостта и защита на работните места, известна като 60/40, е провал. Ефектът от нея е нищожен. Това констатира в позиция Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и заявява необходимостта от нов, по-адекватен подход към проблема.
По оценка на АИКБ мярката е 38/62. Такова, според организацията, е действителното съотношение между държавата и работодателите.
От АИКБ припомнят, че още в началото са дали мнение, че мярката е неработеща. Резултатите от допитване показват, че от нея са готови да се възползват 8% от всички работодатели. Едва 10% от тях са от областта на индустрията. 52% от анкетираните са заявили, че няма да я използват, защото не ги устройва.
От АИКБ посочват, че най-лошото за заетостта тепърва предстои и реалният брой на новите безработни е по-голям от обявените 100 хил. души. Според организацията България ще започне своето излизане от кризата с 15-процентова безработица, което е 500 хил. безработни.
На практика финансирането е насочено основно към предприятия, които са в относително най-добро състояние, които разполагат със значителни резерви и не се нуждаят особено от мярката, за да запазят заетостта, анализират от АИКБ. Така вложеният обществен ресурс за запазване на заетостта няма да постигне целта си, а държавата ще понесе големи загуби веднага (обезщетения за безработни) и много по-големи загуби в средносрочен план (непроизведен БВП и несъбрани данъци).
От АИКБ настояват за преосмисляне на мерките с вдигането на извънредното положение. Като пример те дават мярката 60/0, доказала пригодността си в ЕС като добра европейска практика. Индустриалците настояват за разработване на комплекс от мерки за излизане от кризата, който в максимална степен да отрази възможните допълнителни негативни ефекти от пандемията и да предложи адекватни и последователни мерки за по-бързо възстановяване на нормалността в обществото и на икономиката.