19 Юли 2025събота21:56 ч.

АИКБ иска минималната заплата да се договаря от бизнеса

автор:Дума

visibility 612

Минималната заплата да не се определя на национално ниво, а ежегодно да се договаря между социалните партньори и да има отделни възнаграждения по дейности и квалификация. За това настояват от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Бизнесът иска още отпадане на минималния осигурителен доход. Според АИКБ, тези мерки са част от борбата с недекларираната заетост.

Предложенията на едрия капитал представи на форум по темата днес Добрин Иванов, изпълнителен директор на АИКБ.

Според бизнеса, трябва да се сключва национално споразумение за механизъм за договаряне на минималната заплата. Механизмът  да включва договаряне на минимални заплати на ниво икономически дейности. След като бъдат договорени по всички браншове минималните заплати, за минимална заплата за страната да се определя най-ниската договорена стойност по икономическа дейност, която да важи за икономическите дейности, в които няма браншови и синдикални структури и няма подписан КТД, предлага АИКБ.  Така щяло да се активизира колективното трудово договаряне.

От АИКБ искат също да отпадне минималната пенсия, а размерът й да се определя единствено от осигурителния принос.

 За хората с пенсии под прага на бедността, социалното подпомагане трябва да допълва парите до линията на бедност, смятат от организацията.

На форума говори и социалният министър Гълъб Донев. Той коментира „явлението пари в плик“ и заяви, че то винаги е придизвиквало гняв у него. Заради високата социална цена, която плащаме всички, допълни той. По думите му тази порочна форма на заетост лишава работниците от техните права.

От АИКБ представиха и други предложения за ограничаване на недекларираната заетост. Едното от тях е предложение за въвеждане на по-краткосрочна заетост. Към момента еднодневен трудов договор може да се сключва само за 8 часа, а много често трудът е по-кратък в рамките на няколко часа за деня, се аргументират от АИКБ. Друго предложение е за споделено наемане на работници. В българското законодателство един работник може да сключи няколко трудови договора с няколко работодателя, липсва обаче възможност няколко работодателя да сключат един трудов договор с един работник, посочи Добрин Иванов, цитиран от Медиапул.

Представителите на синдикатите във форума възразиха срещу идеята за отпадане на минималните осигурителни доходи, а според тях по време на Covid пандемията е задължително минималната работна заплата да расте.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ