20 Февруари 2026петък10:55 ч.

Агросубсидиите до 100 000 лв. стават необлагаеми

/ брой: 239

автор:Дума

visibility 1015

Земеделските субсидии до 100 000 лв. годишно няма да бъдат облагаеми. Това гласуваха депутатите, които приеха окончателно промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Според тях фирмите ще трябва да декларират пред НАП какви пари са отпуснали за дневни командировъчни на всеки свой служител поименно, когато в рамките на една година сумата надхвърля 1000 лв.
От догодина значително се разширява декларирането пред НАП на добавките, които предприятията дават към заплатите на всеки един от служителите си, дори когато са освободени от облагане.  Целта е НАП да има данни за всички доходи на данъкоплатците, за да може да се отсее кой действително има нужда от социално подпомагане и друг вид помощи. Това ще помогне след либерализирането на пазара на електроенергия, предвидените енергийни помощи да се фокусират към хората, които действително имат нужда, пише в мотивите за промяната.
От догодина работодателите ще трябва да декларират раздадената безплатно храна или порционни пари, които в повечето случаи се полагат при специфичен режим на работа, например работа на смени. На деклариране вече подлежи и раздадено работно облекло и предпазни средства, или парите, дадени за закупуване на работно облекло. МО, МВР и агенциите от сектор "Сигурност" също ще трябва да декларират храната, снаряжението и допълнителни компенсации, които раздават на военните, полицаите и други служители.
Неочаквано в пленарна зала бе гласувано предложение, което преди това не беше подкрепено от водещата бюджетна комисия. С него се дава данъчно облекчение за земеделските стопани - субсидии в размер до 100 000 лв. няма да бъдат облагаеми - с тази сума ще се намалява данъчната основа преди облагане. Тази разпоредба ще влезе в сила след одобрение от Европейската комисия дали не противоречи на правилата за държавна помощ. Ако до 30 април 2024 г. Брюксел даде одобрение, облекчението ще се ползва за субсидиите, получени през 2023 г.
Очаквано при второто гласуване на промените в закона за данъците върху доходите на физическите лица отпаднаха предложенията за данък "бакшиш" и за превръщането на гражданските договори в трудови по преценка на НАП.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 445

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 402

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 406

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 424

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ