02 Юни 2024неделя01:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Африканско ехо в Шенгенската зона

/ брой: 117

visibility 85

Дмитрий Бабич,
журналист

„Цивилизованата Европа”, която осъждаше руснаците за лошото им отношение към имигрантите, сега сама изпитва панически страх от миграцията, която през последните седмици постави под заплаха едно от малкото реални постижения на Евросъюза – Шенгенската зона за свободно предвижване.
25 800-те нелегални имигранти, дошли главно от Тунис и струпали се от януари 2011 година на италианския остров Лампедуза, се превърнаха в същински препъни-камък. Италианците не желаят да се занимават сами с доплувалите по Средиземно море одисейци на ХХІ век и започнаха да издават на някои от тях разрешение за краткосрочно пребиваване в страната. В съответствие с правилата на Шенген, тези документи дават право на тунизийците да пътуват от Италия във Франция и други страни от Европа – чак до Швеция. Тунизийците се възползваха моментално от това право – те заминаха с най-голямо желание за Франция: все пак, заради „проклетото” колониално минало тунизийците владеят френски не по-зле отколкото жителите на съветските републики – руски.
Изведнъж се надигна врява не само в Париж, но и в цяла Европа чак до Стокхолм. Франция започна да създава временни гранични пунктове в близост до италианска територия, другите страни на ЕС започнаха да говорят за ограничаване на шенгенските правила за свободно предвижване, а на Румъния и България, новите членки на ЕС, им беше отказано влизане в Шенгенската зона.
Всъщност, феноменът Лампедуза свидетелства не за проблеми на Шенгенската зона, а за непълнотата на някои общоприети в Евросъюза възгледи спрямо съседните на ЕС страни. Ако в Тунис е била проведена демократична революция, то защо бягат хората от там? Ако авторитарните режими са толкова лоши, защо именно те са абсорбирали, както става ясно, огромен брой имигранти от по-бедни страни?
Оказва се, че цели райони в Тунис са съществували за сметка на индустрията, обслужваща съседите-либийци, които може и да не са живеели в демокрация, но много често са били доста състоятелни хора. Гражданската война в Либия превърна тези туристи в бежанци, а Тунис, вместо 4-5 % ръст при авторитарния президент бен Али, тази година ще отбележи нула в най-добрия случай. Това пак означава, че на Лампедуза могат да очакват нови гости. Добавете към това и факта, че Либия се оказа, че е сдържала потока от бежанци от Екваториална Африка и е приемала трудовата миграция от Египет, която сега може да се обърне в посока север.
Повтаря се историята от 1917-1920 г. По време на нашата Февруарска революция, характерното за наследниците на Римската империя пренебрежително отношение към „варварските диктатури на Изтока” кара много европейци да аплодират краха на царизма в Русия. След това, същите тези европейци с изненада наблюдават на своя територия милион и половина руски бежанци – първата принудителна масова миграция на ХХ век.
Междувпрочем, тези бежанци на царизма в по-голямата си част се оказват много образовани и полезни за Европа хора. По същия начин, не бихме могли да окачествим и всички днешни имигранти като хора без стойност. „За последните 20 години миграцията се подмлади и получи образование, тя не трябва да бъде представяна в карикатурен вид”, - смята Сандрина Мазетие, национален секретар по въпросите на миграцията от Социалистическата партия на Франция.
Както ние знаем от собствения ни опит с московските гастарбайтери от миналите години, често именно подобни провинциалисти се оказват най-добрите студенти и най-способните работници. Важното тук е положението на новото място да поощрява към труд и обучение, а не към престъпност и корупция. Един от добрите елементи в европейския опит е създаването на работни места и учебни заведения в бившите колонии. Това позволява хората да бъдат задържани по родните си места, а дори и да заминат като имигранти, то да бъдат образовани и познаващи езика и обичаите на бившата метрополия. Междувпрочем, изглежда нашата Русия засега не може да се мери в това отношение.
PS И така, през тази година революционен Тунис ще има нулев икономически ръст, много хора са загубили работата си, а на пазара на труда ще излязат нови 80 хиляди дипломирани специалисти. Положението в Египет не е по-добро. Това означава, че очакванията на младите революционери ще бъдат измамени. Означава, че наред с всичките други проблеми, ще се изостри и проблемът с бежанците. Така че, може би си струва да послушаме министър Лавров и да не викаме „ура” заедно с революционерите от типа на Саркози. Парите, похарчени от Запада за подкрепа на революционерите, е по-добре да бъдат насочени към хуманитарни програми в същия този Близък Изток.

Авторът е наблюдател в РИА Новости
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ