Афганистанци с български дипломи поискаха подслон у нас
/ брой: 166
Афганистанци, които са живели или учили в България, събират подписка с призив страната ни да отвори вратите си за тях. Повечето са завършили висше образование у нас, други са помагали на посолството ни в миналото. Те се надяват властите да ги включат в тези 70 души, на които вече обявиха, че ще предоставят убежище. 12 души са започнали петицията, сред тях са доктори, инженери, икономисти, юристи.
За инициативата разказа Навроз Сакхизай, който е бил студент в България в края на 80-те години, но след настъпването на талибаните унищожава доказателствата, че някога е имал връзка със западния свят. "Ние държим морално на страната. Аз винаги съм казвал, че за нас България е втора родина. Затова очакваме морално и приятелско отношение от българските власти и народ", призова Сакхизай.
Около 90 км от защитното съоръжение на границата има нужда да бъде обновено, тъй като е застрашено от компрометиране, предупреди премиерът Стефан Янев по време на проверка как се охранява българо-турската граница заради кризата в Афганистан и очакваната бежанска вълна. По думите му от граничните полицаи ежедневно спирали между 100 и 200 мигранти, които се опитват нелегално да влязат у нас. Според Янев има очаквания за увеличаване на мигрантския натиск, но трудно може да се правят прогнози, тъй като процесът се наблюдава далеч преди последните драматични събития в Афганистан. Премиерът увери, че са взети достатъчно мерки за охрана на границата.
По отношение на бежанските центрове премиерът поясни, че разполагат с достатъчен капацитет и не се налага разкриване на нови. Ще се търсят средства и за ремонт на КПП на границата край Малко Търново, за да не се образуват опашки, уточни Янев.