27 Юли 2024събота03:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

AЕЦ "Aккую" стартира през 2023-а

/ брой: 98

автор:Дума

visibility 1972

Аптраил Халил


Турция обяви плановете си за развитие на ядрената енергетика още в началото на 70-те години, а през 1974-1976 г. съветски специалисти проучиха мястото за изграждане на атомна електроцентрала близо до град Аккую, на брега на Средиземно море. Плановете за изграждане на първата атомна електроцентрала обаче многократно се отлагаха по различни причини.

Изграждането на АЕЦ-а се изпълнява от "Аккую Ядър" (над 99% от акциите му са собственост на предприятия от "Росатом") въз основа на междуправителствено споразумение, подписано между Русия и Турция през 2010 г. 

Строителството на АЕЦ "Aккую" е историческо събитие. Турция инвестира 20 милиарда долара в проекта за атомна електроцентрала само на етапа на строителството, но може да спечели поне 6 милиарда. През 2020 г. започна строителството на втория блок на атомната електроцентрала, а малко по-късно - на третия.      

Според министъра на енергетиката и природните ресурси Фатих Донмез, Анкара очаква да въведе в експлоатация първия реактор през 2023 г., когато републиката ще отпразнува стогодишнината си. След това всеки следващ реактор ще бъде пускан в експлоатация всяка година. Така АЕЦ-а може да започне да работи с пълен капацитет през 2026 г. След завършване на строителството на АЕЦ "Аккую", с инсталирана мощност от 4800 MW, тя ще генерира 35 милиарда kWh годишно.

Посещавайки Анкара през 2018 г., Путин обеща да вземе участие в церемонията по пускане в експлоатация на първия енергиен блок, заедно с Ердоган.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 141

Идеята

автор:Стефан Продев

visibility 539

/ брой: 141

Душевна нищета

visibility 515

/ брой: 141

Блед символ

автор:Евгени Гаврилов

visibility 532

/ брой: 141

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1208

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ