19 Септември 2024четвъртък03:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

А Европа кога?

/ брой: 245

автор:Таня Глухчева

visibility 1771

Светът става все по-червен. Последният пример за това са проведените в неделя президентски избори в Чили. 35-годишният крайноляв кандидат, водач на студентските протести, Габриел Борич победи крайнодесния си опонент, самоопределящ се като "политически син" на диктатора Пиночет, Хосе Антонио Каст. С това се слага край на една дълга ера, започнала през 1973 г., на идолопоклонничеството пред "северната империя", а именно САЩ. 

Червената вълна залива южноамериканския континент и няма връщане назад. Догодина предстоят президентски избори в други държави и засега е почти сигурно, че Бразилия отново ще стане лява.

Въпросът е: а Европа кога? Да, тази година беше сравнително добра и за социалистите на Стария свят, но те имат още много дълъг път да извървят. Хубавото в случая е, че "пример" дават все "страни-еталон" за подражание като Германия, Швеция, Норвегия... Лошото е, че най-близките ни съседки се правят на по-католици от папата и заклеймяват червените правителства. Пример в това отношение е румънският президент, който категорично отказа да връчи мандата на социалдемократите, въпреки че бяха най-голямата парламентарна група. Измъкна се с думите, че по конституция може сам да избере на кого да го даде и против волята на народа го даде на десните. В резултат страната изпадна в дълбока политическа криза.

В Европа има и друг проблем. Макар хората да започват да се събуждат и отрезвяват от идеята, че пътеводната светлина са САЩ. Те искат по-социални и по-справедливи политики, но... самите политици не представляват идеите на партиите, които ги издигат. На латиноамериканците им трябваше половин век да се осъзнаят... Въпросът тук пак е: "А в Европа кога?!" Кога отново ще помисли за всички хора, а не само за определена прослойка?

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ