27 Април 2024събота05:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пневмонията е болест на белия дроб, но страда сърцето

Предпочита есента и зимата, малчуганите и старците

/ брой: 267

автор:Дума

visibility 19210

Допреди 85-90 години, когато още не са били открити антибиотиците, пневмонията е била една от първите причини за смърт. Въпреки наличието на съвременни противомикробни средства и сега е в световния Топ 5 на болестите, причиняващи смъртта на хора над 65 г. Само в САЩ близо 5% от 85-годишните напускат земния си път заради нея, а според различни статистически данни всяка година няколко милиона души на планетата (около 1%) се разболяват от някакъв вид пневмония. Фатален е краят на по-малко от 15% от тях - твърде нерадостен факт за съвременната цивилизация, категорични са лекарите пулмолози.
Освен старците, пневмонията "предпочита" и малките деца, хората с отслабен имунитет, пушачите, пристрастените към алкохола. Студеният зимен вятър или ледената напитка в горещото лято помагат на болестта да улови жертвата си.
И в наши дни важи правилото на старите клиницисти, че пневмонията е заболяване на белите дробове, но страда сърцето.


Пневмонията е възпалeние, което засяга различен по големина участък на белия дроб, което нарушава нормалното дишане на човека.
Причинява се от вируси, бактерии, гъбички (т.нар. инфекциозна пневмония). От т.нар. застойна пневмония страдат възрастни хора, които след тежко боледуване от друга болест се залежават.
Пневмонията не е заразна болест.
Бактериалната може да се появи във всички сезони и се причинява от болестотворни микроорганизми, попаднали в белите дробове. Вирусната (обикновено след грип) е най-честа през зимните месеци.
Проникването на вируси в дихателните пътища става по въздушно-капков път. По-тежко протича пневмонията, причинена от стафилококи или гъбички, както и пневмонията при усложнени инфекциозни заболявания, каквото е грипът.
Най-честите симптоми са: внезапно втрисане; изпотяване; температура до 39,5-40 градуса; учестено дишане и сърцебиене; умерен задух; болка в гръдния кош; кашлица, която отначало е суха, а след 2-4 дни става влажна с отделяне на храчки; отпадналост; мускулни и ставни болки; безапетитие.
Дианостицира се преди всичко при преглед, макар че вирусните не се "хващат" при прислушване, а само с рентгенова снимка. Бактериалната може да бъде "чута" от лекаря със слушалките. За прецизиране на диагнозата идват на помощ и съвременните методи на образната диагностика, микробиологичните тестове и кръвните изследвания.
Лекува се преди всичко с антибиотици. Те овладяват възпалителния процес, но подходящият хранителен и постелен режим, хидратацията (оводняването), лекарствата против температура и кашлица също са съществена част от лечението, препоръчват специалистите. Важно е поне в първите 5-7 дни пациентът да е в болница, за да бъде наблюдаван за евентуални усложнения.
При мнозина заради безразборното вземане на антибиотици микроорганизмите показват устойчивост. При късно откритата или недоизлекувана пневмония е възможно септичното разнасяне на причинителите в други части на организма, възпаление на плеврата и други органи по съседство, токсична сърдечно-съдова недостатъчност, тежка дихателна недостатъчност, чернодробна и бъбречна недостатъчност.
Особено опасна е вирусната пнeвмония, в хода на която може да бъде засегнато сърцето.
Нерядко се среща и хронична пневмония - хронично възпаление на белите дробове, което периодично се изостря. Обикновено тя се дължи на просъществувала повече от три месеца остpа пневмония.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ