26 Април 2024петък21:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Настинка или грип?

Очаква се три грипни вируса да ни атакуват тази зима

/ брой: 231

автор:Аида Паникян

visibility 3323

Всички сме единодушни, че тази година "зимата започна много рано". Доказва го и последната справка на МЗ за епидемичната обстановка в страната: в периода 23-29 септември случаите на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) са 1445 срещу 839 за предходната седмица. Общата заболяемост от грип и ОРЗ за страната е 37,87 на 10 000 лица срещу 30,58. Само в София са регистрирани 444 случая на ОРЗ и грип, докато предходната седмица са били 297 случая. Към това се добави и рязката промяна на температурите. Рискови групи при резките промени на времето са възрастните хора и малките деца, както и хората със сериозни хронични заболявания - белодробни, сърдечно-съдови и др. Но резките температурни промени от топло към студено са предпоставка преди всичко към настинки.

Настива се от краката?

"Рязката промяна на температурите е стрес за организма. Всяка такава стресова ситуация предразполага към отделяне на един вид белтъчини - студови аглутинини, които са като реакция на организма при охлаждане. От повърхността на гърба и петите те атакуват задната страна на назофаринкса и оттам започват хремата и главоболието", обясни преди време пред ДУМА покойният вече оториноларинголог проф. Огнян Деспотов. Студови аглутинини се наричат определен вид антитела. Те причиняват слепване (аглутинация) на еритроцитите при ниски температури. Нормално се продуцират от имунната система в отговор на инфекции.
Настинката е неинфекциозно състояние, което се развива постепенно - 12-24 часа, след преумора, излагане на студ, вятър, дъжд, вентилатор или климатик. Започва с чувство за умора, отпадналост, безразличие към работата, намален апетит, желание за почивка и обикновено се съчетава със суха кашлица, кихане, "запушен" нос и отделяне на секрети от носа, възпалено и болезнено гърло. По-рядко към симптомите й се добавя и главоболие, като състоянието на болния се влошава в продължение на няколко дни. Не се повлиява от прием на противовирусни или антибиотични препарати. Статистиката показва, че 2 до 3 простуди на година, а при децата дори до 8, се проявяват предимно през есента и зимата.
- Ако сте премръзнали, вземете си вана или горещ душ. След това се подсушете добре и си обуйте топли чорапи. Като профилактика изпийте чаша червено вино или горещо мляко с мед.
При грип е различно - симптомите му се развиват внезапно. Телесната температура изведнъж може да се качи над 38,3 градуса, силни болки в мускулите и ставите, втрисане и необяснима умора, главоболие при около 80% от заболелите, кихането не е характерно.

Грипните вируси

са три типа - "А", "В", "С". Грип "А" инфектира птици, хора и свине, с "В" се заразяват само хора (има по-нисък потенциал за предизвикването на големи епидемии), "С" атакува главно хора. Например в рамките на последния век вирусите на грипа тип "А" няколко пъти са претърпели значителни генетични промени, което е довело до пандемии с висока заболеваемост и смъртност. През 1919 г. пандемията от "испански грип" засяга огромна част от населението по света и взима повече от 40 млн. жертви. Други пандемии са тази на "азиатски грип" от 1957 г. и тази на "грипа от Хонконг" през 1968 г.
Грипните вируси атакуват определени клетки, които имат рецептори, за които вирусите се закачат. Обикновено това са клетките на носоглътката и затова казваме, че заразата се предава по въздушно-капков път, тъй като вирусът попада чрез вдишване или чрез слюнка и си търси гостоприемни клетки, за да се залови за тях.
Епидемиолозите предупреждават, че тази зима ще ни атакуват 3 грипни щама - "Калифорния" (свински грип), "Виктория" (А H3N2), който е разновидност на "Тексас" от 2011 г., и "Масачузетс" (той е от тип "В", макар че миналата зима този грип доведе до извънредно положение в Бостън, а от Американския център за контрол и превенция на заболяванията тогава обявиха, че това е най-тежката грипна вълна за последните 10 години). Но проф. Мира Кожухарова е категорична, че той не е по-различен от останалите грипни вируси.
Според статистиката в България всяка грипна вълна засяга между 250-300 хил. души, в това число 30% от децата и до 10% от възрастните. Обичайно пикът на грипа се очаква в края на януари.

Препоръките

на медицинските специалисти са да се ваксинираме срещу грип. Според тях това гарантира около 60% защита. Инжектирането трябва да стане най-рано в края на септември или началото на октомври, но не по-късно от края на ноември.
Хомеопатите обаче са на мнение, че имунитетът, придобит след преболедуване, е краткотраен, но въпреки това е по-силен от този, който създаваме с поставянето на противогрипна ваксина. Хомеопати обясняват, че прилагането на хомеопатични медикаменти е насочено към мобилизиране на собствените защитни сили на организма. Хомеопатичната терапия се назначава от специалист лекар хомеопат, който подбира най-адекватното лекарство, което съответства на индивидуалните симптоми и поведение на всеки пациент.
- Ако имате грип, не взимайте горещи вани! При повишена температура са противопоказни всички топли процедури (вани, грейки).


Високата температура е средство за имунна защита

 
Твърдението, че телесната топлина ни напуска през главата, се крепи на факта, че лицето и главата реагират 5 пъти по-чувствително на студ от другите части на тялото. Те дават първия сигнал на тялото, че му е студено. За да приведе телесната температура в желаната стойност, вегетативната нервна система издава 2 заповеди - затваряне на много кръвоносни съдове по кожата и чрез това намалено топлинно излъчване на тялото ръцете и стъпалата изстиват; произволно мускулно треперене (защото болният мръзне). Чрез това увеличено производство на топлина (движението създава топлина) започва треска. Посредством тези защитни мерки температурата във вътрешността на тялото се покачва и това продължава, докато се постигне желаната температурна стойност. След това треската спира, болният започва да "пламти". Тогава организмът трябва да отдаде излишната топлина. Отварят се всички кожни съдове и болният започва да се поти обилно. Потта се изпарява по кожата, посредством което горещата телесна повърхност се охлажда.


Дори "течащият" нос трябва да се лекува умерено


При по-слабо течение дори може да не се вземат мерки. Изтичащият от носа секрет допринася за изхвърлянето на вредните бактерии и вируси. Важно е болният да издухва редовно носа си. При настинка секретите, когато са много, буквално се връщат в главата, ако носът не се издухва. Откажете се от платнените носни кърпи, които запазват вирусите "живи" и при повторното им използване способстват за тяхното пренасяне във вашия организъм, препоръчват лекари. Запасете се с хартиени кърпички за еднократна употреба.
Като профилактична мярка УНГ специалистите съветват всеки ден, както мием зъбите си, да тоалираме носа си. Ето една рецепта за това:
.....................
Разтворете по 1/4 чаена лъжичка сол и сода за хляб в 250 мл вода. Капнете в ноздрите - една по една, като изчаквате течността да навлезе навътре, за да не изтече веднага обратно навън. Третирайте всяка ноздра 2-3 пъти последователно.


Мийте ръцете срещу... грип


Способността на грипния вирус да остава жизнеспособен върху различни повърхности изисква повишено внимание към хигиената на ръцете, особено при пътувания с масовия транспорт и престой на оживени обществени места, припомнят микробиолози. Според микробиолози в 80% от случаите заразяването става от ръкостискания или докосване на замърсени повърхности, след което бактериите посредством пипане стигат до лигавиците на носа и устата.

30 секунди под течаща вода
отмиват 200 млн. микроби
 
    Чрез правилно и често миене на ръцете може да бъдат избегнати до 50% от всички вирусни заболявания!
 След като на американски войскови части в Илинойс било спуснато нареждане войниците да мият ръцете си поне 5 пъти на ден, болните с настинка или грип, регистрирани от войсковия медицински център, внезапно намалели наполовина.
 От 2007 г. институтът "Робърт Кох" в Германия поде кампания "Чисти ръце", за да се предпази населението от вирусни инфекции и грипни епидемии. При това се оказа, че е много важна и техниката на измиване. Около 30 секунди са необходими, за да бъдат отмити около 200 млн. микроби от течащата вода, дори тя да е студена.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ