17 Юли 2025четвъртък15:43 ч.

"Блумбърг":

Рубини: Българското правителство се срина заради икономиите

Страната се нуждае от нов модел за растеж

/ брой: 48

visibility 359

България е била твърде стриктна с прилагането на строгата политика на икономии, което е изкарало гневните избиратели на улиците и е довело до оставката на правителството на Бойко Борисов. Това заяви в интервю за "Блумбърг", цитиран и от БГНЕС, професорът от Нюйоркския университет Нуриел Рубини, който предсказа световната криза от 2008.

"Правителството се срина заради политиката на икономии и други проблеми, включително високите цени на енергията, които оказват влияние върху покупателната способност на домакинствата", заяви Рубини. "Има и някакъв елемент на корупцията, която е системна и хората са разочаровани от него", каза той.

"Това, което липсва в България, а и други части на Централна и Източна Европа, е икономическият растеж", каза Рубини. "Има огромни загуби на работни места и покачване на безработицата, икономическият ръст е посредствен", добавя известният икономист. Безработицата през януари достигна 11,9%, което е най-високото равнище от април 2005.

Агенция "Блумбърг" припомня, че премиерът Бойко Борисов е подал оставка на 19 февруари след масови протести срещу високите сметки на тока и ниските доходи. Правителството на ГЕРБ дойде на власт през 2009 г. и бе принудено да замрази заплатите и да забави плащанията към бизнеса, за да ограничи бюджетния дефицит и да предотврати влиянието на дълговата криза в еврозоната, отбелязва още "Блумбърг".

България се нуждае от нов икономически модел, основан на инвестиции в частния сектор, открита икономика и структурни реформи, заяви във вторник известният икономист на пресконференция с журналисти в хотел Шератон. Той бе на първото си посещение в България и изнесе лекция пред представители на българския бизнес на тема "Възможности за растеж на една малка икономика в глобализирания свят". Рубини посочи, че добрата макрорамка, ниската задлъжнялост и дефицит са помогнали на България в условията на икономическа криза, но според него старият модел на растеж вече не работи. Той посъветва българското правителство да увеличи капиталовите разходи за сметка на текущите разходи и да помисли как фискалната стабилност да се използва за подобряване на производителността и ефективността на частния сектор.

Рубини не вижда рискове за валутния борд в България. "Валутният борд функционира от 1997 г., имало е възходи и спадове, различни правителства бяха на власт. България успя да натрупа значителни буфери, банките са с добра ликвидност, така че не виждам рискове за валутния борд", посочи той. Рубини каза още, че основно предизвикателство пред България ще бъде да възстанови силния икономически растеж. Според него растеж от 1% е недостатъчен и е източник на напрежение и социални проблеми. Той предупреди, че ако България не съумее да постигне висок растеж, процентът на лошите кредити ще продължи да нараства.

 

 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ