До 300 часа става извънредният труд
С промените в Кодекса на труда работният ден може да е 9 часа, предупреди БСП
/ брой: 236
Годишно до 300 часа извънреден труд ще могат да въвеждат работодателите, ако е предвидено в Колективния трудов договор. Мнозинството гласува тази промяна в Кодекса на труда. Депутатите от БСП гласуваха против нея, като заподозряха, че тя се прави, за да не бъдат наемани нови хора, а работещите да се трудят повече. Днес е черен ден за българските работници, заяви Надя Клисурска.
Досега работодателите нямаха право да въвеждат повече от 150 часа извънреден труд годишно, както и да отложат плащането му с 6 месеца. С промените това ще става за 4 месеца.
Двойното увеличение на извънредния труд ще направи работния ден 9 часа, пресметна Георги Гьоков. Социалистите предупредиха, че и сега работодателите често злоупотребяват с правата на служителите си, а поправката в Кодекса на труда се прави, за да не бъдат наемани повече хора, а работещите да се трудят повече.
Георги Гьоков заяви, че предложението е в явен ущърб на работниците или служителите. Социалистът бе категоричен, че с промените се узаконява възможността на работодателите да задължават служителите си да работят с час повече дневно. Според него подобни действия ще доведат работниците "до деградация, отнемайки им трудови права", може да станат причина за повече грешки в работата, преумора и злополуки.
Надя Клисурска от БСП посочи, че извънредният труд не означава по-високи заплати, и настоя за увеличение на възнагражденията, а не на натоварването на хората. Тя е категорична, че по-добрите условия на труд в Европа привличат все повече българи зад граница. Днес е черен ден за българските работници, обобщи Клисурска. Виолета Желева от БСП припомни колко много хора в страната, предимно райони с много голяма безработица, са притискани да работят по 12 часа дневно и 6 дни в седмицата, но не вземат и стотинка повече за този труд. "Работодателите масово не спазват закона и не плащат извънреден труд, дори и държавните учреждения", каза Желева. Защо 300, а не например 200 часа става извънредният труд, попита депутатът от БСП Георги Свиленски и припомни, че досега не е имало работник, който да подкрепи увеличаването на извънредния труд.
Зам.-председателката на социалната комисия в парламента Светлана Ангелова от ГЕРБ обвини депутатите от левицата в популизъм и манипулиране и оправда промяната в КТ с обяснението, че до 300 часа извънреден труд може да се полага, ако това е записано в КТД. Цвета Караянчева тръгна да обяснява какво било производството и как се налагал извънреден труд. Тя дори заяви готовност да се върне в производството след властта.
В социалните мрежи експертът от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова написа "Честит 9-часов работен ден за новата 2021 г.!". Тя е категорична, че сумираното изчисляване на работното време ще се увеличи на 12 месеца и така ще стане непрекъснато за обхванатите от промените.