Проф. Румен Гечев: Вместо с външен дълг да се похвалим с жизнен стандарт
/ брой: 81
"Това, че външният дълг е под ограничението от 60% от БВП, е добре, но няма от какво да се хвалим с това, че сме в първите три в Европа по нисък дълг." Това коментира вчера пред БНТ депутатът от БСП за България проф. Румен Гечев по повод хвалбата от преди ден на премиера Бойко Борисов за намаляване на външния дълг на страната. "Добре е да се хвалим, ако сме в първите три в Европа по жизнен стандарт, тъй като сам по себе си делът на дълга в БВП не означава нищо", заяви Гечев. "Същият дълг в БВП имат Бангладеш и Демократична република Конго. Много по-нисък дял в БВП имат Екваториална Гвинея, Гватемала, Либерия, Парагвай, Таджикистан и Узбекистан. Тоест никъде по света макроикономистите не определят жизнения стандарт като дял на дълга в БВП", коментира народният представител.
"Умните страни си поддържат дълга в рамките на ограниченията, държавата вкарва повече ресурси в икономиката чрез публично-частно партньорство и развиват националната си икономика", обясни Гечев. "Когато държавата взима дългове и ги инвестира чрез пазарни инструменти заедно с частния бизнес - тогава резултатът е положителен", коментира той и допълни, че дългът трябва да бъде контролиран и трябва да бъде използван разумно.
Всичко е въпрос на доза и разчети. Според Гечев почти 30 години България няма дългосрочна икономическа програма за развитие. "Много правителства и това правителство в момента не знае какво правим - къде ни е секторната политика, къде ни е разписана в детайли политиката за стимулиране на износа", допълни той.