Москва си спомня атентата на "Дубровка"
15 години след трагедията, отнела 130 невинни живота, въпросите остават
/ брой: 208
Преди 15 години, на вчерашния ден, 40 чеченски терористи взеха за заложници над 900 души в Московския театър, намиращ се до метростанция "Дубровка". На 26 октомври властите атакуваха с отровен газ и загинаха 130 заложници. Сред тях беше и 43-годишната българка Емилия Предова-Узунова, майка на две деца.
На 23 октомври 2002 г. 40 терористи - 21 мъже и 19 жени, нахлуха в театъра и плениха 916 души, отишли да гледат музикалния спектакъл "Норд-Ост". По-късно стана ясно, че преди началото на представлението чеченците са успели да вкарат в залата огромно количество оръжие и експлозиви.
"Желанието ни да умрем е по-силно от вашето желание да живеете", заяви предводителят на терористите Мовсар Бараев, който настоя за изтегляне на руските войски от Чечения и заплаши да взриви театъра. От края на 1999 г. се води втората Чеченска война.
"Седяхме неподвижно по креслата..., изтощени след три дни без храна и вода, чакахме атаката на специалните части като единствен начин да се освободим от този кошмар", разказа по-късно пред медиите Олег - един от оцелелите заложници.
Кризата приключи с щурм на руските специални части, които сутринта на 26 октомври вкараха във вентилационната система отровен газ. Заложените в театъра бомби бяха обезвредени, а терористите - избити.
Най-вече липсата на адекватна лекарска реакция е причината за толкова големия брой жертви. Оказа се, че от 130-те загинали, сред които и 10 деца, само петима са убити от терористите.
"Газът не е убил хората на място. Мнозина са умрели, защото не са получили подходящо лечение. Лекарите не знаеха какви са съставките на газа. Нямаше противоотрова, линейките не можеха да стигнат до сградата, а болниците нямаха готовност да приемат такъв брой пострадали", коментира след години адвокатът на семействата на жертвите Игор Трунов. Според руските власти използваният газ не бил опасен и жертвите са загинали от глад и изтощение.
10 години по-късно Европейският съд за правата на човека най-сетне осъди Русия да плати общо 1,3 млн. евро на подалите иск 64 оцелели и близки на жертвите. Съдът в Страсбург разкритикува руските власти за това, че не са установили нито обстоятелствата на смъртта на заложниците, нито виновниците за пропуските, както и за липсата на координация на спасителната операция.
През март тази година на 19 години затвор бе осъден съучастник в атаката. Прокуратурата поиска присъда от 23 години за Хасан Закаев и обезщетение от 100 млн. рубли за близките на жертвите. Съдът постанови не само по-малка присъда, но и намали исканите компенсации - наполовина. Самият Закаев - приближен на известния чеченски терорист Шамил Басаев, призна отчасти вината си, като заяви, че не е знаел за какво ще се използва оръжието, което докарал на нападателите на театъра. За международно издирване е обявен още един съучастник - Герихан Дудаев. Самият Басаев бе ликвидиран през юли 2006 г. в Ингушетия.
Днес пред театъра има паметник на жертвите на атаката.