17 Май 2024петък16:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка Емилия Костадинова

95% от българите няма да имат достъп до саниране

Предвидените 1,4 млрд. лв. ще стигнат само за около 1000 панелки

/ брой: 214

автор:Дума

visibility 1551

Предвидените 1,4 милиарда лева за саниране на жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост ще стигнат за около 1000 големи сгради с над 72 жилища в тях. Причината е, че те ще съберат най-много точки съгласно публикуваните критерии за оценка в насоките за кандидатстване от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
На практика малките сгради с под 18 жилища, голяма част от които са строени през 50-те и 60-те години на миналия век, имат нищожни шансове да получат финансиране. Освен това ремонтът на покрива в момента не е допустим за финансиране, според публикуваните правила, на което се надяваха редица малки кооперации. Това стана ясно на конференция по проблема, организирана от "Климатека", Центърa за енергийна ефективност "ЕнЕфект" и инициативната група "Да обновим България". Те се борят за смяна на модела на финансиране на санирането на сградите у нас - от 100% пари от държавата към участие и на собствениците в обновяването, като целта е то да бъде поне 50%. Сега моделът е взимаме от всички и даваме на малко или, казано по друг начин, 95% от българите нямат достъп до обновяване на жилищата си, което е несправедливо, каза Драгомир Цанев от "ЕнЕфект".
По националната програма за саниране и с европейски средства за последните 6 години са обновени около 3000 сгради, което е под 1% от сградния фонд у нас. Средно на година безплатно се санират около 200 сгради. В същото време 66 000 жилищни сгради имат нужда от обновление по данни от Националната стратегия за сградния фонд. Така сметките показват, че на България ще са й нужни 200 години, за да реновира всички сгради с държавни пари, посочи Цанев.
Затова смяната на модела е наложителна. Дори в страните от третия свят като Палестина и Гана грантовете са 30%, каза Драгомир Цанев. В Украйна работи Фонд за енергийна ефективност на пазарен принцип и в момента има много проекти, допълни той. В тези държави хората са разбрали, че отговорността за собствеността им е тяхна, а не на държавата. У нас се стига до парадокси. При саниран блок в Смядово изгоряла крушка и домоуправителят отишъл при кмета с молба да смени крушката, защото всичко било безплатно, разказа Цанев. Той призова държавата да има програма за хората, които при новото раздаване на парите сега отново "ще останат зад борда", да има яснота какво ще правят хората с направените енергийни и технически обследвания.


Кандидатстването ще започне на 15 ноември. По Плана за възстановяване е заложено отпускането на средствата да става на два етапа. При първия ще може да се кандидатства до 31 март 2023 г., като сдруженията на собствениците ще получат безвъзмездно 100% от средствата за саниране. Вторият етап за кандидатстване ще продължи до 31 декември 2023 г., като одобрените жилищни сгради ще получат 80% безвъзмездна финансова помощ от плана, а останалите 20% ще са за сметка на собствениците.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 301

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 257

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ