16 Май 2024четвъртък03:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

93% от българите приемат езика като символ на идентичност

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 297

За 93% от българите езикът е основен елемент на националната ни идентичност, показва първото в България представително изследване на отношението на съвременната езикова общност към въпросите на книжовния български език. То е осъществено от екип от три научни институции в рамките на две години от Института за български език на БАН. 

Учените установяват, че анкетираните 1000 пълнолетни българи не само не се отегчават да отговорят на 38-те въпроса в анкетата, но дори изказват удовлетворение, че е потърсено мнението им за нещо наистина важно. Запитаните посочват като много важна функцията на книжовния български език като средство за общуване. Днес той има по-скоро разграничаваща, отколкото обединяваща функция. Според анкетираните владеенето на книжовния език е критерий за разграничаване между "грамотни" и "неграмотни".

В проучването се обръща внимание, че за 1 на сто от хората, които сами се определят като "живеещи в мизерия", въпросите, свързани с езика, не са от значение. 

Анкетата показва, че повечето българи имат търпимост към грешките на околните и рядко им правят забележки по отношение на книжовната норма. Затова пък взискателността към устната и писмената изява на публични личности, политици и журналисти е голяма. Увеличава се търсенето на научни източници за справка по затруднителни случаи на употреба на някои думи и изрази и това прави належащо създаването на интернет платформа от езикови ресурси, коментират учените.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ