13 Юни 2025петък09:37 ч.

76 на сто не вярват на здравната система

Повече от половината българи твърдят, че властта не се справя с пандемията от коронавируса

/ брой: 210

автор:Дума

visibility 1357

76,2% от българите не разчитат на здравната система при нужда. Едва 21,7 на сто не изпитват подобен страх, сочи изследване на "Галъп". 21,9%  са на мнение, че КОВИД-19 е смъртоносна опасност, а за всеки четвърти напрежението около вируса е излишна щумотевица и паника.

53,6% са по-скоро несъгласни с твърдението, че властта се справя добре с пандемията. На 42,5 процента им е писнало от ограничения, но мнозинството не приема подобна позиция. Всеки втори смята, че маските са добра защита. Малко повече от половината се съмняват в надеждността на тестовете за коранавируса, а 31,4 на сто им вярват напълно. 

75,7% от анкетираните смятат, че медиите създават излишна паника, а почти две трети обвиняват за това институциите.

Над половината, или 52,2 процента, смятат коронавируса за обикновен силен грип. Това показва телефонен сондаж на "Галъп", проведен между 28 октомври и 1 ноември сред 800 души. За 21,9% КОВИД-19 е смъртоносна опасност и едно от най-страшните неща, което хората са преживявали. 24,3 на сто намират, че вирусът не е сериозна опасност и напрежението около него е по-скоро шумотевица и паника.

44,5% от анкетираните смятат, че правителството се справя добре със ситуацията с коронавируса. За сметка на това 53,6% са по-скоро несъгласни или напълно несъгласни. От "Галъп" напомнят, че през пролетта делът на положителните оценки беше над 70% поради бързата реакция на властта. Но тогава страхът е накарал хората да забравят политическите различия, а влияние е оказал и сравнително ниският брой отчетени случаи у нас. През лятото обаче, с новия ръст на случаите, се регистрира разколебаване в оценката, а с ръста през есента и новия политически контекст оценките са още по-ниски. 

На 42,5% им е писнало от всякакви ограничения, но мнозинство от 54,8%  не приема подобна позиция. Всеки втори смята, че маските осигуряват добра защита, докато 45,7% са на обратното мнение. Малко повече от половината се съмняват в надеждността на тестовете за коранавируса, а 31,4 на сто им вярват напълно. Затрудняват се да отговорят цели 15,4%. 75,7% смятат, че медиите създават и излишна паника. 62,3 на сто виждат подобна вина у институциите.

Австрия потресена от трагедията в Грац

автор:Дума

visibility 1938

/ брой: 105

Електропроводите палят пожарите в Гърция

автор:Дума

visibility 1936

/ брой: 105

Горещините стават норма за планетата ни

автор:Дума

visibility 1888

/ брой: 105

Накратко

автор:Дума

visibility 1786

/ брой: 105

Издънката

автор:Александър Симов

visibility 1862

/ брой: 105

Не на продажбата на БДЖ!

автор:Чавдар Найденов

visibility 1858

/ брой: 105

Време за приобщаване

visibility 1851

/ брой: 105

Медиите клеветят Диляна Гайтанджиева

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ