7 организации се обявиха срещу Закона за частната охранителна дейност
За спешно спиране на действието на новоприетия Закон за частната охранителна дейност се обявиха 7 браншови организации от сектор „Охрана и сигурност“, предаде БГНЕС.
На пресконференция в БСК те представиха позицията на фирмите от сектора. Новият закон е неотговарящ на вътрешното и европейското законодателство, прекомерно рестриктивен и неработещ, лобистки и унищожаващ малкия и среден бизнес, категорични са браншовиците. Те твърдят, че техни представители са присъствали на всички фази при обсъджането на законопроекта, но нито едно тяхно становище не е взето предвид.
„Законът пряко работи против бизнеса. Ако се опитаме да изпълним всички рестрикции по този закон, то ние трябва вече да сме затворили“, каза Александър Иванов, председател на Управителния съвет на Индустриален клъстер „Сигурност“. Според него, единствената цел на този закон е увеличаването на административната и регулаторна тежест, а това показва безсилието на контролните органи да изпълняват отговорностите си по предходния закон. „Създава се впечатление, че в този сектор работят едни престъпници, които на всеки три месеца трябва да декларират, че изпълняват изискванията на закона, а това е абсурдно“, каза още Иванов.
„Крайно време е законодателят да осъзнае, че ние сме икономическа дейност, ние сме частен бизнес, а не отдел към МВР“, категорична бе Татяна Иванова, изпълнителен директор Клъстера.
Още по-остра в изказването си бе Николета Атанасова, председател Българската камара за охрана и сигурност. Държавата се опитва да компенсира неспособността на МВР да се справи с престъпността, прехвърляйки отговорността за обществената сигурност върху частния бизнес, подчерта тя.
За недостатъците на закона са сезирани всички български и европейски отговорни институции, включително Президент, Министър-председател, Главен прокурор, Народно събрание, Омбудсман, Европейска комисия.
Браншовите организации от сектор „Охрана и сигурност“ категорично настояват за спиране на действието и цялостно преработване на Закона за частна охранителна дейност, като очакват адекватен отговор от институциите до 30 април. В противен случай, са готови на всички законови възможности, включително и на протести за да защитят бизнеса си и работните места на 120 000 души.
Припомяме, че още при приемането на Закона работодателите поискаха президентът да наложи вето. Държавният глава предпочете да сезира КС с искане да бъдат обявени за противоконституцоинни конкретни текстове в нормативния акт. Румен Радев бе категоричен, че държавата е длъжна да се грижи за сигурността в урбанизираните теритоии и че този закон позволява на МВР да прехвърли отговорността на частни субекти. Това поражда риск при осъществяването на тази дейност, са част от мотивите на президента.
От БСП също остро се противопоставиха на Закона, коментирайки, че държавата абдикира от грижата за българските граждани и че се отваря вратичка за създаването на "кметски гвардии".